Kabaktepe kireçtaşı ocağı işletme projesi ve fizibilitesi
Undertaking project and feasibility of limestone mineral stratum in Kabaktepe
  1. Tez No: 149945
  2. Yazar: TUNCAY CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KABAKTEPE KİREÇTAŞI OCAĞI İŞLETME PROJESİ ve FİZİBİLİTESİ Tuncay CANPOLAT Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilin Dalı Danışman Prof. Dr. Ahmet DEMİRCİ Kabaktepe Kireçtaşı hammaddesi Sivas il merkezine yakınlığı ve önemli rezerv varlığı ile dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Özellikle, çimento ve kireç fabrikaları hammadde kaynaklan, traverten oluşumlarını tahrip etmesi ve Sivas ili için yer altı su kaynaklarına zarar vermesi nedeni ile doğanın korunmasına ters düşmektedir. Bu kapsamda ele alındığında, söz konusu tesislerin 600 000 ton/yıl kireçtaşı içerikli hammadde talepleri, Kabaktepe oluşumlarına daha fazla anlam kazandırmaktadır. Aynı zamanda, söz konusu oluşumlar mevcut koşullarda dere yataklarını zorlayan inşaat sektörüne taş-kırmataş olarak anlamlı bir çıkışsunacaktır. Aynı husus doğal olarak yol yapımının gerektirdiği hammadde taleplerini de ilgilendirmektedir. Gerek yukarıda bahsedilen durum, gerekse Sivas'ta yapılacak olan yatırımlarla fert başına milli geliri 1500 $/kişi 'nin altında kalan bölgelere özgü teşviklerin uygulanacak olması, bahis konusu kireçtaşı oluşumlarının ekonomik olma ihtimalini artırmıştır. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, Kabaktepe Kireçtaşı Ocağı 'nm projelendirilmesi ve fizibilite etüdünün yapılması ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışma kapsamında, sahanın l/2500Tük haritası oluşturuldu ve sahadan alman numuneler üzerinde fiziksel ve kimyasal deneyler yapıldı. Hammadde taleplerinin belirlenmesi amacı ile pazar etüdü yapıldı Projenin ön fizibilitesi hazırlanarak işletme maliyetleri ve üretim maliyetleri belirlendi. Son bölümde ise projenin yapılabilirliğinin tespiti amacı ile ekonomik değerlendirmelere yer verildi. Anahtar Kelimeler : Kabaktepe, Kireçtaşı, Proje, Fizibilite. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis UNDERTAKING PROJECT AND FEASIBILITY OF LÎMESTONE MİNERAL STRATUM İN KABAKTEPE Tuncay CANPOLAT Cumhuriyet University - Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Mining Engineering Supervisor : Prof Dr. Ahmet DEMİRCÎ Row material in Kabaktepe Limestone the attention by the nearness to Sivas and capacity of its reserves. Particularly. İt contradicts by harming undergraund water resources and protection of natural life andxow material resource of traverten combinations, which is used as row material in cement factories and Limestone processing plants. When we handle the topic under this angle demands of this mentioned plants of row materials reaches 600 000 ton/year which contains limestone grants specials worth to combination of traverten in affers the meaningful acces as a supplier and broken stones to construction sector which hazards the stream bed under this circumstance. This circumstance is relared. vnNaturaly demands of raw materials which is used in the construction of roads due to invstment itincreased the fesability of limestone combinations. By the application economical encouragment of backward cities. Which are scored less than $ 1500 Per capital income a need to make a feasibility study to project limestone pit in Kabaktepe under this work the mentioned cite has been mapped by scaling 1/2500. The samples are examined physically and chemically. İt is also studied on marketing oppurtunities and fixing demands of row material. Prefeasibility of this project prepared. Cost of production and cost of running the plant have been calculated. At the final step, it was studied over the applicability of project and economical side of project. Key Word : Kabaktepe, Limestone, Project, Feasibility. VUl