Kanatçıklı yüzeylerde ısı aktarım yapılarının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of the heat transfer structures for finned surfaces
- Tez No: 149946
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTAN BUYRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
VI ÖZ*"* Yüksek Lisans Tezi KANATÇIKLI YÜZEYLERDE ISI AKTARIM YAPILARININ SAYISAL OLARAK İNCELENMESİ Derya KAYA Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ertan BUYRUK Bu çalışmada, plaka tipi ısı değiştiricilerinde levha yüzeylerine yerleştirilen kanatçıkların ısı transferine etkilerinin birleşik ısı transferi yaklaşımıyla incelenmesi amaçlanmıştır.İki boyutlu dikdörtgen kesitli düz kanalların, geniş duvarı kanatçıkh yüzeyler tarafından geliştirildi. Reynolds sayısının 500'den 2500'e değiştirildiği laminer ve düşük türbülanslı akış oranlarında çeşitli kurulumlar için (kanatçık için ; şekil, boyut, aralık- kanal için: yükseklik,genişlik, duvar sıcaklığı) araştırıldılar. İncelemede sayısal akışkanlar dinamiği yöntemleri olan, sonlu elemanlar yöntemim kullanan ANSYS ve sonlu hacimler yöntemim kullanan FLUENT paket programlan kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar öncelikle farklı araştırmaların sonuçlarıyla ve daha sonra birbirleriyle karşılaştınlmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Isı Transferi Artırımı / Kanatçık / Plaka Tipi Isı Değiştiricileri / Sayısal Akışkanlar Dinamiği / Sonlu Elemanlar Metodu / ANSYS / Sonlu Hacimler Metodu / FLUENT
Özet (Çeviri)
vu SUMMARY M. Sc. Thesis NUMERICAL INVESTIGATION OF THE HEAT TRANSFER STRUCTURES FOR FINNED SURFACES Derya KAYA Cumhuriyet University Grade School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Dr. Ertan BUYRUK In this study,it is aimed to investigate effect of heat transfer for finned surface ploced on plate at plate type heat exchanger by using conjugated heat transfer approach. The heat transfer is enhanced by finned surfaces applied to the long side of wall (x- direction) of the two dimensional duct Reynolds number was varied between 500 and 2500 covering the range from laminar to low turbulent flow. Various configurations such as fin; shape, size, spacing - duct; width, height, wall temperature were investigated. In this investigation computational fluid dynamics methods called, ANSYS which uses finite element method and FLUENT which uses finite volume method were used. It was seen that obtained results were well comparible with each other. KEY WORDS: Heat Transfer Enhancement / Fin / Plate Heat Exchanger / Computational Fluid Dynamics / Finite Element Method / ANSYS / Finite Volume Method / FLUENT