Çok katlı prefabrike yapıların deprem performansının arttırılması
The increase of erhquake performance of multistorey buildings
  1. Tez No: 149966
  2. Yazar: ABDULLAH TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
TÜRKÇE ÖZET ÇOK KATLI PREFABRİKE YAPILARIN DEPREM PERFORMANSININ ARTTIRILMASI Çok katlı prefabrik yapılarda en önemli husus yapının depreme dayanıklı olarak yapılması ve moment aktaran kolon-kiriş birleşim yerlerinin depremde hasar görmeden sağlam kalabilmesidir. Bu konuda yapılmış yayınlar incelenmiştir. Moment aktaran kolon-kiriş birleşimlerinden deneysel çalışmalar neticesinde dayanıklılığı tespit edilen ve depremlerden sonra hasar görmemiş olan kolon-kiriş birleşim modelleri belirlenmiştir. Dört katlı bir bina İDE-YAPI programı kullanılarak dizayn edilmiştir. Aynı bina hem yerinde dökme hem de prefabrik olarak yapılabilmesi için gerekli çizimler verilmiştir. Kolon-kiriş birleşim yerinde güvenilir moment aktaran bir birleşim modeli kullandıktan sonra çok katlı prefabrik bina yapımı hem hızlı hem kaliteli olarak yapılabilir. İşçilikten de tasarruf sağlanabilir. Binanın yapımı daha az bir fiyatla gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET (ABSTRACT) THE INCREASE OF EARTHQUAKE PERFORMANCE OF MULTI STOREY PREFABRIC BUILDINGS The most important point in the building of prefabric multi storey houses is that the building should be built resistant to earthquakes. In the multi storey prefabric houses the column-beam joints should not fail during earthquakes. Many researches have carried out research to find out the reliable column-beam joint From the books and the papers of the writers concerning the subject the column-beam joints that carry earthquake forces safely were found out. A four storey reinforced concrete building was designed using the IDE-YAPI computer programme. The necessary drawings for building the four storey storey with-in-situ concrete and as prefabric construction were given. It was concluded that if one adopted a safe moment transferring column-beam joint and doing the other parts of the building as good as possible, one could build a eartquake resistant prefabric multi storey house..^ v*M -V U» **,»:'" VI