Kömürlerin şişirilmesine çeşitli parametrelerin etkisi
Effect of different prameters on the swelling coals
  1. Tez No: 150061
  2. Yazar: ŞULE HACIAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tesri KÖMÜRLERİN ŞİŞİRİLMESİNE ÇEŞİTLİ PARAMETRELERİN ETKİSİ Şule HACIMEHMETOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muammer CANEL Bu çalışmada Balıkesir-Dursunbey linyitinin şişirilmesine çeşitli parametrelerin etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, linyite şişirilme işlemleri uygulanmıştır. Şişme ölçümleri ağa kapalı cam tüplerde 8 ayrı çözücü kullanılarak yapılmıştır. Çözücülerle işlem gören linyit ömeMerinin şişme oranlan belirlenmiş ve bu oranların çözücünün özelliklerine bağlılığı irdelenmiştir. İkinci bölümde ise orjinal linyit, çeşitli çözücülerle şişirilmiş linyit, katalizör (ZnC^) emdirilmiş orjinal linyit ve ayrıca çeşitli çözücülerle şişirilmiş katalizör (ZnClî) emdirilmiş linyit örnekleri toluen ile superkritik gaz ekstraksiyonuna tabi tutulmuş ve sıcaklığın, basıncın, ön şişirme işleminin, katalizörün ekstrakt verimine etkisi incelenmiştir. Çalışmada aynca, superkritik ekstraksiyondan elde edilen sıvı ürünler FT-IR analizine tabi tutularak ekstraksiyon sıcaklığının ekstrakt verimine etkisi incelenmiştir. 2004, 72 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Linyit, çözücü ile şişirme, katalizör, kritik üstü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF DIFFERENT PARAMETERS ON THE SWELLING COALS Şule HACIMEHMETO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Muammer CANEL In this study, the effect of various parameters on the swelling of Balikesir-Dursunbey lignite was investigated. In the first part of the study, the swelling procedure was applied to lignite. Swelling measurements were conducted in glass tubes which have caps by using eight different solvents. The swelling ratios of the lignite samples that were treated with the solvents were determined and the dependence of these rations on the properties of solvents were investigated. In the second part of the study, the original lignite, lignite swollen in different solvents, lignite impregnated with catalyst ( ZnCk ), lignite swollen in various solvents and impregnated with catalyst were subjected to supercritical toluene extraction and the effect of temperature, pressure, preswelling procedure and catalyst on the extract yields were investigated. In addition, liquid fractions obtained by supercritical extraction were analysed by FT- IR and the effect of the extraction temperature on the yields was determined. 2004, 72 pages Key Words : Lignite, solvent-swelling, catalyst, supercritical extraction