Doğrusal çok dişli ONNNNO tipindeki schiff bazı ligantlarının ve demir komplekslerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of iron complexes of linear polidentate ONNNNO type schiff base ligants and investigation of spectoroscopic properties
  1. Tez No: 150060
  2. Yazar: NİMET SAPMAZ AKBEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN NAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOĞRUSAL ÇOK DlŞLÎ ONNNNO TİPİNDEKİ SCHİFF BAZI LİGANTLARININ VE DEMİR KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE SPEKTROSKOPİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Nimet SAPMAZ AKBEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan NAZIR Bu çalışmada öncelikle, demir komplekslerinin sentezinde çıkış bileşikleri olarak kullanılan, N^'-bis(salisiliden)-trietilentetramin (Ll), N,N'-bis(2-hidroksibenzil)- trietilentetramin (L2), N,N'J4“-tris(salisiliden)-triaminoetilamin (L3), N,N,^N”-tri(2- hidroksibenzil) triaminoetilamin (L4), N-2-hidroksi-l-naftaliden-N'-2-hidroksietil etilendiamin (L5) ve N^-bisCsalisilidenydietilentriamin (L6) bazları sentezlenmiştir. Sentezlenen ligantlar dernir(II) klorür ile reaksiyona sokularak, N.N'-bis(salisiliden> trietilentetramin demir(III) klorür (Kİ), N.N'-bis(2-hidroksibenzil)-trietilentetramino demir (111) klorür (K2), N^J'^“-tris(salîsiliden)-triamino-etilaminato demirOH) (K3), N«N',N”- tris(2-hidroksibenzil)-triaminoetil-aminato demir(ni) (K4), Bis{[p.-N-(2-hidroksi-l- naftaliden)-N*-2-hidroksietil-etilen diaminato] kloro demir(in)}(K5) ve N,N- bis(salisiliden>dietilentriaminato kloro demir (ET) (K6) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen Sehiff bazlarının ve demir komplekslerinin İR spektrumlan alınmış, ve demir komplekslerinin element analizleri, X-ışını tayinleriyle yapılar aydınlatılmıştır. 2004, 35 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sehiff bazı, demir kompleksi, X-ışını difraksiyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS OF IRON COMPLEXES OP LINEAR POLIDENTATE ONNNNO TYPE SCHIFF BASE LIGANTS AND INVESTIGATION OF SPECTROSCOPIC PROPERTIES Nimet SAPMAZ AKBBN Ankara Onivercity Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Hasan NAZ2R In this study, we first prepared polidentate ligants which are used in synthesis of iron complexes. These ligants include NJ^'-bis(salicyIidene)-triethylenetetramine (LI), N.N'- bis(2-hydroxobenzly)-triethylenetetramine (L2), N,N',N“-tris(saIicylidene)-Maminoethyl- amine (13), N,N'fN”-tris(2-hydroxobenzly)-triaminoethylamme (L4), N-2-hdroxy-l- naphthaledene-N'-2-hydroxyethyl ethylene-diamine (L5) and N,N'-bis(ssalicylidene)- diethylenetriamine (L6) Schiff bases. Synthesized Schiff bases were reacted with ironÇOI) chloride and KN'-bis(salicylidene)-triemylenetetrarnine iron(HI) chloride (Kİ), N.N'- bis(2-hydroxobenzly>triethylenetetramino iron(III) chloride (K2), N,N',N“- tris(salicylidene)-triaminoethyl-aminato iron(m) (K3), N,N*,N”-tris(2-hydroxobenzly)- triaminoethyl aminato ironfUI) (K4), Bis{[u.-N-(2-hdroxy-l-naphthaledene)-N'-2- hydroxyethyl-ethylene-diaminato] chloro iron(III)} (K5) and N,N'-bis(ssalicylidene)- diethylenetriaminato chloro ironCttT) (K6) are obtained. The structures of syntesized Schiff bases and iron complexes were clarified by producing their IR spectrums as well as element analysis and X-ray analysis of iron complexes. 2004, 35 pages Keywords : Schiff bases, iron complexes, X-ray ii