Deneysel diyabetik retinopati oluşturulmuş sıcaklarda çeşitli antioksidanların koruyucu etkisi
Protective effect of various antioxidants in experimental diabetic retinopathy induced rats
  1. Tez No: 150103
  2. Yazar: ÖZLEM İKDE ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DENEYSEL DİYABETİK RETİNOPATİ OLUŞTURULMUŞ SIÇANLARDA ÇEŞİTLİ ANTİOKSİDANLARIN KORUYUCU ETKİSİ Özlem İKDE ÖNER Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2004, sayfa:40 Göz, aşırı miktarda serbest radikal etkisine maruz kalan bir organdır. Çünkü retina oksijen bakımından zengin olup büyük miktarlarda doymamış yağ asidi içerir. Göz bu radikallerin etkisine yatkın olduğu gibi yeterli miktarda antioksidan savunma sistemlerine de sahiptir. Serbest radikallerle antioksidanlar arasındaki hassas denge korunamadığı takdirde hücre hasarına kadar giden birçok patolojik değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Serbest radikaller, hücrenin lipit, protein, DNA, karbohidrat ve enzim gibi tüm önemli yapılarına etki eder. Bu çalışmada diyabete maruz kalmış sıçan retina örneklerinde meydana gelen değişiklikler, hasarın oluş mekanizması, retinopatide antioksidan maddelerin etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla; kontrol sıçan retinaları, diyabet oluşturulmuş sıçan retinaları ve Melatonin, Vitamin E, Aspirin, Aminoguanidin gibi antioksidan özelliğe sahip maddeler uygulanmış ve diyabetik sıçanların retinalanndaki MDA ve GSH miktarları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PROTECTIVE EFFECT OF VARIOUS ANTIOXIDANTS IN EXPERIMENTAL DIABETIC RETINOPATHY INDUCED RATS Özlem IKDE ONER Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Biology 2004, Page: 40 Eye is an organ which expose to excessive free radical effect. Because retina contain high level of oxygen and unsaturated fatty acids. Eye, both susceptible to effect of free radicals and it has got adequate antioxidant defensive systems. If the balance between free radicals and antioxidants is embarrassed, a lot of pathological alteration like cell damage are seen. Free radicals effects on the whole important cell construction like lipid, protein. DNA. carbohidrat and enzyme. In this study, the changes in diabetic retina of the rats, the mechanism of damage development, influences of the antioxidants on preventing from damage and influence mechanisms are investigated. For this purpose, MDA and GSM contents were measured in control rat retina, diabet induced rat retina and effect of antioxidant chemicals such as melatonin, vitamin E, aspirin, aminoguanidine applied diabetic rat retina. Statistical analysis of ail data were done by using the ANOVA test.