Tiyosemikarbazon türevleri verilen tavşan karaciğerlerindeki bazı eser elementlerin atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile tayini
Determination of some trace elements by atomic absorption spectrpohotometry in rabbit liver subject to thiosemicarbazone derivaties
- Tez No: 150169
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÖLÇÜÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TİYOSEMİKARBAZON TÜREVLERİ VERİLEN TAVŞAN KARACİĞERLERİNDEKİ BAZI ESER ELEMENTLERİN ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ İLE TAYİNİ Meltem GÜR Fırat Üniversitesi Kimya Anabilim Dalı 2004; Sayfa: 34 Bu çalışmada kontrol ve 4 uygulama grubundan oluşan tavşanlann karaciğer dokusundaki Ca, Mg, Cu, Zn ve Fe elementleri atomik absorpsiyon spektro fotometresi ile tayin edildi. Uygulama grubu olarak deri altına, l-(l-mesitil-l-metilsiklobütan-3-il)- 2-suksinimido etanon tiyosemikarbazon (MSTSC), l-(l-fenil-l-metilsiklobütan-3-ü)-2- suksinimido etanon tiyosemikarbazon (FSTSC), l-(l-mesitil-l-metilsiklobütan-3-iı)-2- ftalimido etanon tiyosemikarbazon (MFTSC) ve l-(l-fenil-l-metilsiklobütan-3-il)-2- ftalimido etanon tiyosemikarbazon (FFTSC) enjekte edilen tavşanlar kullanıldı. Kontrol grubu ile incelenen uygulama grupları istatistiksel olarak karşılaştırıldığında; Cu, Fe ve Zn elementleri bütün gruplarda oldukça önemli ölçüde azaldığı görülmüştür(P0.05), ancak 60 günlük grupta ise önemli olmayan bir azalmanın olduğu gözlendi(P.; ???'/ -t ?.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS DETERMINATION OF SOME TRACE ELEMENTS BY ATOMIC ABSORPTION SPECTRPOHOTOMETRY IN RABBIT LIVER SUBJECT TO THIOSEMICARBAZONE DERIVATIVES Meltem GÜR Fırat Üniversty Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 2004, Page: 34 In this study, Ca, Mg, Cu, Zn and Fe elements were determined by using flame atomic absorption spectrophotometry(FAAS) in the liver of rabbits, devided in to five groups including control group. It was used as experimental groups injected under the skin of rabbits with l-(l-mesityl-l-methylcylobutane-3-yl)-2-succinoimido ethanone thi osemicarbazone(MSTS C), 1 -( 1 -phenyl- 1 -methylcylobutane-3 -yl)-2- succinoimido ethanone thiosemicarbazone(FSTSC), l-(l-mesityl-l-methylcylobutane- 3-yl)-2-phthalimido ethanone thiosemicarbazone(MFTSC) and 1 -(1 -phenyl- 1- methylcylobutane-3-yl)-2-phthalimido ethanone thiosemicarbazone(FFTSC).