Bazı 1-tiyokarbamoil pirazolinler üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 16744
  2. Yazar: ERHAN PALASKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ALTAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, şalkon ve türevlerinin tiyosemikarbazit, semikarbazit, önce hidrazin ve bunu takiben izotiyosiyanatlarla reaksiyonu sonucu antimikrobiyel ve antidepresan aktivite göstermesini beklediğimiz, 1-tiyokarbamoil-, 1-karbamoil- ve l-N-sübstitüetiyokarbamoil-3,5-difenil- 2-pirazolin yapısında 3 ü literatürde kayıtlı olan 21 bileşiğin sentezi yapılmıştır. Bileşiklerin, bazı fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri tespit edilmiş, İR, XH-NMR spektrumları ve literatürde kayıtlı olmayan bileşikler için elemanter analiz ile yapılan kanıtlanmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin, reaksiyon verimleri, erime dereceleri ve kristalizasyon çözücüleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.ve 71 Tablo: Sentezi yapılan bileşiklerin reaksiyon verimleri, erime dereceleri kristal izasyon çözücüleri.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY 21 1-Thiocarbamoyl-, 1 -carbamoyl- and 1 -N-substitutedthiocarba- moyl-3,5-diphenyl-2-pyrazoline derivatives which are expected to have antimicrobial and antidepressant activity have been synthesized by the reaction of chalcone and chalcone derivatives with thiosemicarbazide, semicarbazide, and hydrazine hydrate followed by isothiocyanates. 18 of these compounds were new. Some physical properties, Rf values in thin-layer chromatography and UV absorption properties of the compounds have been determined. Their structures have been proved by IR, iH-NMR spectra and - for new compounds - microanalyses. Reaction yields, melting points and crystallization solvents of the compounds are given below.73 Table : Reaction yields, melting points and crystallization solvents of the compounds.