Kültürel turizm kapsamında Büyükada'da 'koruma, değişim ve sürdürülebilirlik' üzerine bir araştırma
A research on Büyükada in terms of conservation, renovation and sustainability within cultural tourism
  1. Tez No: 150191
  2. Yazar: YILDIZAY ZORER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET.ri 'r Bu araştırmada amaç, Büyûkada'nın sahip olduğu kültürel ve doğal zenginliklerinin ve tüm mevcut kaynaklarının, kültürel turizm kapsamında değerlendirilmesi ile, Ada'nın yaşam kalitesinin gelişmesinin yanında, kültürel ve fiziksel çevrenin korunması ve geliştirilmesine önemli bir katkı sağlamaktır. Bu amaçla hazırlanan çalışmanın 1. bölümünde araştırmanın konusu, kapsamı, amacı ve yöntemi açık olarak belirtilmektedir. 2. bölümde kültürel turizm açıklanmakta, turizm eyleminin çevre, koruma ve sürdürülebilirlikle İlişkisi incelenmekte, Türkiye'de ki turizm politikaları değerlendirilmektedir. 3. bölümde Kültürel Turizm Kapsamında: Büyükada değerlendirilmiştir. Büyûkada'nın coğrafi ve sosyal verileri, tarihi, Ada'daki mimari oluşum ve bugünkü durumu hakkında bilgi aktarılmaktadır. Adaların imar planlarında turizmle İlişkisi açıklanmaktadır. Ayrıca Büyükada'da Bizans ve Osmanlı Dönemi Yapılmış Anıtsal Eserler ve Sivil Mimarlık Örnekleri üslup ve kronolojik sıralamaya göre sunulmaktadır. 4. bölümde kültürel turizm kapsamında Büyükada için öneriler sunulmaktadır. Bu öneriler, Büyükada'daki anıtsal eserler ve sivil mimarlık örneklerinin yeniden değerlendirilmesi amacıyla, yeni yapılaşmaya uygun parsellerin kazandırılması üzerinedir. 5. bölümde araştırmanın sonucu tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to assess Büyükada's cultural and natural riches, and how existing resources are put to use within cultural tourism. In addition the study considers how to to improve the island's quality of life and how to promote conservation of the unique cultural and physical surroundings during future development. The subject, scope, purpose and methods of the study that was prepared for this purpose are specified on section 1. On section 2, tourism is analyzed extensively and the act of tourism's to nature, safety and sustainability is investigated and Turkey's tourism policies are evaluated. On section 3, Büyükada is evaluated within the scope of cultural tourism. Information relating to Princess Island's geographical and social data, history, the architectural formation on the island and it's current situation are given. The Princes Islands location and their relation to tourism in Istanbul is explained. Moreover the monuments that need to be used with care in Büyükada are presented in style and chronological order. On section 4, the proposals for The Princes Islands under the scope of cultural tourism are presented. Such proposals are based on acquiring new lots in conformity to the re-evaluation of the monumental works and ancient work civil buildings in the Princess Island. On section 5, results of the study are given.