Uzaktan algılanmış görüntüler kullanılarak Gebze ilçesinin sınıflandırılmış haritalarının elde edilmesi
The application part of determination of the changes in Gebze district using satellite images
- Tez No: 150201
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAŞKIN KAVZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Son yıllarda iletişim ve bilgisayar teknolojisinin hızla gelişip büyümesi ile birlikte uzay biliminin bir parçası olan uzaktan algılama alanında da büyük gelişmeler olmuş, yeryüzünün gözlenmesi ve incelenmesi imkanları artmıştır. Uzaktan algılama tekniği ile çok kısa zamanda çok geniş yeryüzü alanları hakkında çeşitli çözünürlükle de veriler elde edilebilir. Dünyamızın en önemli doğal kaynağı olan karaların özelliklerinin ortaya konulması ve doğal sınırlarının çizimi ile çevresel sorunların araştırılması gibi geniş bir uygulama alanına sahiptir. Son yıllarda bilimsel çalışmalarda sıkça kullanılan ve standart (geleneksel) çözüm yöntemlerine göre önemli avantajlar sağlayan yapay sinir ağlan yaklaşımı uzaktan algılama alanında da birçok uygulamada kullanılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılın sonunda yapay sinir ağlan üzerindeki çalışmalann hızla artması ve akademik çalışmalann ilerlemesi sonucunda yapay zeka ile üretilmiş ürünleri görmek mümkündür. Yapay sinir ağlan başta tıp, işletme, finans, elektrik-elektronik, bilgisayar ve daha birçok mühendislik alanlarda kullanılmaktadır. Öğrenme kabiliyeti, bilgi çıkanını, bilgiyi kodlama, kodlanmış bilgiyi çözme ve mantıksal uygulamalar yapay sinir ağ sistemlerinin sağladığı önemli avantajlardır. Bu çalışmada, Marmara Bölgesi, Kocaeli ili, Gebze ilçesinin yeryüzü örtüsü olan deniz, su, geniş ve iğne yapraklı ormanlar, bozkır, şehir, toprak gibi objelerin yapay sinir ağlan sınıflayıcılan ile incelenip sınıflandınlması amaçlanmıştır. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümü olan giriş bölümünde, tez konusunda genel bilgi verilmektedir. İkinci bölümde, uzaktan algılamanın fiziksel temelleri ve uzaktan algılama uydulan hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, uydu görüntülerinin sınıflandınlması. Dördüncü bölümde, yapay sinir ağlannın tarihçesi, genel yapısı ve özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. Uygulama kısmı olan beşinci bölümde uydudan alınan veriler kullanarak, Gebze ilçesindeki tematik haritalannın üretimi ve üretilen bu haritalardaki sınıflann temsil doğruluğu belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recent developments and improvement on communication and computer technology facilitate earth observation and analyzing ability besides leading significant developments on remote sensing field which is an important part of space science. It is possible to obtain vast amount of data about the earth lands, in a very short period of time, with the help of remote sensing. To find out about the characteristics and the natural borders of the dry lands, which are most important natural sources of our world, has a very wide practice opportunities such as researches about the environmental problems. Artificial neural network approaches, which are frequently used for the latest scientific studies and provided important advantages compared to the traditional solutions, have been started to use in many applications in the remote sensing area. At the end of 20th century, because of the intense studies on artificial neuron network and the advanced academic studies, products, which are produced using the artificial intelligence have been produced. Artificial neuron network approach is used in the various fields such as engineering, medicine, business administration, finance, electric and electronics, and computer science. Learning ability, obtaining information, coding and decoding data and logical applications are distinguishing features of artificial neural networks. This study aims to classify and analyse the objects such as sea, water, forests, steppe land, city, soil in the small town Gebze, Kocaeli in Marmara region. This study contains five parts. First part as an introduction gives general information on study topic. The socond part gives information about remote sensing satellites and physical basis of remote sensing. Third part contains information on classification of satellite images. Fourth part is about the history, general structure and features of artificial neural networks. In the Fifth part, which is the application part, determination of the changes in Gebze district using satellite images is discussed.