Elektromanyetik radyasyonun çevre üzerindeki etkilerinin matematiksel modellemesi
Mathematical modelling of electromagnetic radiation effect on environment
  1. Tez No: 150202
  2. Yazar: GÜRAY YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ANATOLY DİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
IV ÖZET 20. yüzyılda hızla gelişen teknolojiden haberleşme en büyük payı almış ve insanoğlunu yeni teknolojiler ile tanıştırmıştır. Kullanıcıya hareket özgürlüğü sağlayan GSM bu süreç içinde tasarlanmış, hayatımıza cep telefonunu sokarak ayrılmaz bir parçamız haline getirmiştir. GSM beklenenin aksine çok büyük gelişme göstererek en büyük pazarlardan biri konumuna gelmiştir. Üreticiler bu pazarı çok iyi değerlendirerek GSM' i sadece konuşma ile sınırlandırmayarak SMS, Data, MMS ve GPRS üzerine yeni sistemler ve bunları destekleyen telefonlar geliştirmişlerdir. Pek yakında EDGE ve UMTS gibi sistemleri de servise vererek sınırlarını daha da geliştireceklerdir. Teknolojik gelişim, yenilik ve avantajlar ile birlikte günümüzde yaşanmakta olan kirlilik çeşitlerine ek olarak elektromanyetik kirliliği de beraberinde getirmiştir. Son yıllarda radyo kaynaklarının yoğun bir biçimde kullanılması ve özellikle cep telefonunun hayatımıza girmesi ile birlikte bu konuda gündemdeki yerini almış ve geniş tartışmaları başlatmıştır. Elektromanyetik (EM) enerjinin kullanımının yaygınlaşması ve EM alan üreten sistemlerin artması ile birlikte doğal çevre ve burada bulunan insan, hayvan ve bitkiler yoğun bir şekilde elektromanyetik dalgalara maruz kalmaktadırlar. EM enerjileri yaşam standartlarımızı yükseltmek için yoğun bir şekilde kullandığımız, hatta buna bağımlı duruma geldiğimiz ve kullanımının gelecekte daha da artış göstereceği göz önüne alındığında konunun önemi daha da artmaktadır. Elektromanyetik alanların insan sağlığına etkileri konusunda birçok ülkede standart ve sınır değerler belirlenmiştir. Ülkemizde ilk olarak TSE, Nisan 1996'da bir standart yayımlanmıştır. Ülkemizde halen yürürlükte olan TK (Telekomünikasyon Kurumu) yönetmeliği ile sınır değerler belirlenmiş ve uygulamaya konulmuş olup takibi de aynı kurum tarafından yapılmaktadır. Fakat şu an gelinen durum itibari ile araştırmaların ve tartışmaların bir süre daha devam edeceği görülmektedir.Tez kapsamında değişik karakteristikteki GSM ve TV istasyonlarından ölçümler alınmıştır. Teoride olması gereken değerler ile ölçülen değerler karşılaştırılarak değişkenler arasında ilişkiler kurulmuş ve istatistik programlar yardımı ile formülüze edilmiştir. Ayrıca mevcut konfıgürasyonlar için güvenlik mesafeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the 20. century, communication is became important into the development of technology and start to teach the new technologies to the humanbeings. GSM, that ensures the freely movement to people, is designed in this period and the self-phone started to get into our lifes. GSM show unexpected growth and become one of the major markets. Manufacturers utilize this market and develop not only calls but also SMS, Data, MMS and new systems onto GPRS and cell-phones that support them. GSM will become wider by serving EDGE and UMTS systems soon. Rather that the innovation and advantages, technological development bring the electromagnetic pollution to our lifes. After starting intensively usage of radio source and self-phones, this subject takes its major part into the discussions. Environment, people living in this environment, animals and plant are exposed to electromagnetic radiation due to the increase of usage of Electromagnetic (EM) energy and systems that create EM area. Humanbeings become dependant EM energy and usage of it will increase in the future. That becomes very important when intensive usage of EM energy to increase the life standart is considering. In many countries, standarts and specifications are established for the effects of electromagnetic areas to human health. In our country, TSE has published these standarts in April 1996. With the telecommunication councils' regulation, which is still in force, limitations are established and followed by this council. It is seen that researches and discussions will continue for a while. In the scope of this thesis, measurements were done from different GSM and TV stations. By comparing measured data and theoritical values, variables are related with other variables and formulized with the help of statistical program. Besides, security distances are calculated for existing configurations.