Tüketime sunulan bazı gıdalarda Escherichia coli prevalansı ve önemi
The prevalence and importance of Escherichia coli in some foods
- Tez No: 150210
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada insan sağlığı için büyük risk oluşturan enterik patojenlerin indikatörü olan E. coli' nin gıdalar içinde önemli yer tutan sofralarımızda eksik etmediğimiz çiğ süt bazlı peynirlerdeki varlığı araştırılmıştır. Hayvansal kaynaklı gıdalar özellikle çiğ süt ve süt ürünleri K coli açısından büyük riskler taşımaktadır. Et ürünleri kadar olamasa da süt ürünlerinden de pek çok gıda zehirlenmesi olayı bildirilmektedir. Çalışmada numunenin gramındaki E. coli sayısının yanında toplam koliform ve fekal koliform sayıları da tespit edilmiştir. Başta semt pazarları olmak üzere çeşitli kaynaklardan alınan 10 adet beyaz peynir, 10 adet çökelek peyniri ve 10 adet lor peyniri olmak üzere toplam 30 adet peynir numunesi koliform grubu ve E.coli varlığı yönünden incelenmiş ve tüm numunelerin % 73,3' ünde E. coli tespit edilmiştir. Bu mikroorganizmaların varlığı ve sayılarının tespiti sayesinde günlük yaşantımızda önemli yer tutan bu gıda türünün büyük oranda hastalık riski taşıdığı ve kalitesinin düşük olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY E. coli is a harmful bacteria for people healthy, is frequently contaminating organism, and is reliable indicator of fecal pollution. In this study, E. coli was resarched in raw milk cheeses the daily product. The foods of animal source, especially milk and milk products carried risk for E coli. Not to be like the meat products, the milk products causes food spoilage and food poisoning. In this study, in addition total coli form counts and fecal coliform counts beside the E. coli counts in all the samples was determinated. 30 samples some kinds of cheeses was collected different market places and were examined for the presence of total coliform, fecal coliform and E. coli. E. coli contamination was recorded from the samples in 22 out of 30 each ( 73.3 % ). The positive samples having counts in the undesirable range and potentially hazardous. According to these results the total counts of the microorganisms are caused illness and food spoilage.