Yüksek yapılarda acil boşaltım süresinin belirlenmesi
Evacuation modelling of high-rise buildings
- Tez No: 150209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VASIF ATİLLA ÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
t *¦ IV.-.;¦. %. :, ¦¦¦ k -.'. ¦¦...;« -Z ^ ÖZET Çalışmada, bina boşaltım süresi ve önemi anlatılmaktadır. Bu süreyi etkileyen kriterler yayınlanmış uluslar arası literatür çalışmalarına dayanarak ayrıntılı olarak incelenmektedir. İncelenen literatür ışığında, boşaltım sürelerini tahmin eden modeller, bu modellerin modelleme kabulleri ve birbirleri arasındaki farklar özetlenmektedir. Tez kapsamında, İstanbul'da yer alan yüksek yapı 'buildingEXODUS' yazılımı kullanarak bilimsel metot ve tekniklere dayalı geniş bir girdi spektrumu kullanılarak analiz edilmektedir. Bu analiz sonuçlan değerlendirilerek, binanın can güvenliğini daha da iyileştirecek bir takım öneriler sunmaktadır. Tezin birinci bölümünde, yüksek yapı güvenlik problemleri ortaya konmuş, tezin amaç ve önemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde, dünya literatüründe boşaltım modelleri ve boşaltım modellerine bağlı alt konularla ilgili bilimsel çalışmalar incelenmektedir. Üçüncü bölüm olan metot kısmında, kullandığımız programın özellikleri detaylı olarak anlatılmakta ve yazılımın modelleme yaparken hangi kabulleri kullandığı açıklanmaktadır. Yapılan alan çalışması, alan çalışmasının yapıldığı bina, bina için öngörülen kabuller ve denenen senaryolar bu bölümde anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde ise, yüksek bir yapının modellemesi sonucunda yazılımdan elde edilen parametrik çalışma bulguları değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, incelenen çalışma bölgesi için tefriş, kullanıcı, ve bina plan bölüntüleri ile ilgili öneriler dile getirilmektedir. Sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapıp geleceğe yönelik çalışmalar ve bu tür çalışmaların gelecekte de yürüyebilmesi için gerekli olan bilimsel alt yapı platformunun nasıl oluşturulabileceğine değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I'tft'W An emphasis has been placed on the evacuation time of tall buildings in terms of life safety. The aspects of dictating this time are thoroughly explained in the light of well established published international literature review. In particular, mathematical models predicting the evacuation time and new advances in the algorithms are discussed in the detail, giving an overall updated view on the way this specific area of research is heading utilizing one of the most effective evacuation models, 'buildingEXODUS', a high-rise in Istanbul has been interrogated with regard to its efficiency and life safeties, incorporating the influence of a wide range of parameters and revealing methods and techniques in obtaining them. As a result of this analysis and findings, a number of recommendations on improving life safety aspects in the building are being made. In the first chapter issues regarding safe evacuation from high-rises have been introduced the objective and significance of the under taken project are explained. In the second chapter an extensive literature review on the evacuation models and related interdisciplinary specialist areas are presented. In the third chapter the theorical background of 'buildingEXODUS' is briefly introduced assumptions in modeling techniques for assessing building and user data's are presented. Scenarios likely to influence the evacuation process are underlain. In fourth chapter a tall office building in Istanbul is investigated to determine the life threatening scenarios and the consequences on building occupants. A member of measures to improve the issues hampering the evacuating process related to architectural layout, furniture and personal training are recommended. In the fifth and final chapter general conclusions are drawn. Future work objectives in the subject are suggested.