Ataköy evsel atık sularının doğal arıtılmasının incelenmesi
Investigation of natural treatment of Ataköy domestic waste water
  1. Tez No: 150232
  2. Yazar: ÖZNUR ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Doğal sistemler, atıksu arıtımında yüksek miktarda organik madde,,.askıda kafa madde, azot, fosfor, toksik madde, ağır metal ve patojenleri.giderdiklerinden.. dolayı dünyada yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, doğal arıtma sistemleri incelenmiş ve sucul arıtma sistemleri ile evsel atıksuların arıtılabilirliğini belirlemek amacıyla iki aşamalı laboratuar ölçekli iki reaktör ile deneysel bir çalışma yapılmış ve giderim verimleri karşılaştırılmıştır. Sistem için, AKM, KOİ, TKN, NH3-N, TP parametreleri gözlenmiştir. Birinci reaktör kum ve plastik toplardan granüler bir ortamdan oluşur, ikinci reaktör su mercimeklerini içerir. Bu iki reaktör arasında bir kaskat bulunur. Su mercimeği reaktöründe arıtma prosesi askıda katı madde çökelmesi ve bakteriyel aktiviteye bağlıdır. Yeterli düzeyde nutrient giderimi için su mercimeğinin sık aralıklarla hasat edilmesi gerektiği görülmüştür. Sistemle ilgili istatistiksel bir değerlendirme de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural-systems for wastewater treatment are bewHung wittesps&ad k ites worM, because they «ffieiently remove orgaok matter^ suspended solids, nitrogen, phosphors», toxic substances, heavy metals, and paftogens. JOa this study, natural treatment systems were investigated and to investigate treatment of domestic wastewater by aquatic treatment systems, experimental setup was constructed consisfcg of two rectors of laboratory scale at two stages and treatment efficiencies were compared. For fte system SS, COD, TKN, NH3-N and TP parameters were observed. Ffrst reactor consists of a granular media of sand and plastic balls. Second reactor contains duckweed. Jh these two reactors there is a cascade. The treatment process in duckweed reactor is based on setting of suspended solids and on bacterial activity. It is concluded mat to sustain nutrient removal at sufficient level, harvesting of duckweed is required at certain frequencies. Also, statistical evaluation of the system was done.