Toptan satış işlemi haberlerinin hisse senedi işlem hacmi üzerine etkisi
The effect of whole sales market and sales announcement on the trading volume
- Tez No: 150233
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Toptan Satışlar Pazarı ve toptan satış işlemi haberinin borsada işlem gören hisse senetlerinin işlem hacmine etkisinin olup olmadığı, bir etkileşmenin olması durumunda ise bunun nedenleri incelenmiştir. İMKB'da 1995 - 2002 yılları arasında toptan satış işlemine tabi olmuş 100 gözlem üzerinde çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda piyasa aktörlerinin toptan satış işlemi haberine tepki gösterdikleri, sonuçta toptan satış işlemi haberi ile işlem hacmi arasında olumlu bir etkileşim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we studied the effects of wholesales market and sales announcement on the trading volume of stocks in the ISE. Reasons for such effects and interactions are explained. Study data is obtained from 100 observations of stock movemetns in the ISE during 1995-2002. Our findings indicate that there is a positive relationship between wholosales announcements and trading volume.