Yüzey aktif madde katkılı ve katkısız kalsiyum-aljinat bilyeleri ile bakır adsorpsiyonu
Adsorption of the copper with surfactant and amended surfactant Ca-alginate beads
- Tez No: 150247
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT KESKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada sodyum aljinattan üretilen yüzey aktif madde katkılı ve katkısız kalsiyum aljinat bilyeleri kullanılarak atıksulardan bakır iyonlarının giderilmesine çalışılmıştır. Adsorpsiyon metodu ile yapılan denemelerde bakır iyonlarının gideriminde, başlangıç bakır konsantrasyonunun, pH'nın, katkısız kalsiyum aljinat bilyelerinin ve SDBS'li kalsiyum aljinat bilyelerinin adsorpsiyon verimi ve adsorpsiyon hızı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. SDBS'li bilyelerle katkısız bilyelere oranla daha iyi bakır giderme verimi alındığı gözlenmiştir. Başlangıç bakır konsantrasyonu arttıkça uzaklaştırma veriminin azaldığı, pH değeri arttıkça uzaklaştırma veriminin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V t.:, ?“ ”“ \ «\ J ? SUMMARY !. ! ^ f.-\ '.”: ' ' * ? In this study, the removal of copper ions from wastewater using calcium alginate beads and surfactant amended calcium alginate beads was invastigated. Throughout the experrnents, the operating parametres such as initial copper concentration and pH were varied and the effects on the removal efficiency and reaction rate were determined. It was observed that with surfactant amended beads provided better removal than amended beads. Furthermore, it was seen that the copper removal efficiency increased as the initial copper concentration decreased and the pH value increased. t, Ş