CNC tezgahlarında 3 ve 5 eksende işlenen yüzeylerin pürüzlülüğünün yapay sinir ağlarıyla tahmin edilmesi
Prediction surface roughness of three and five axis milling of sculptured surfaces in CNC milling machines by using artificial neural networks
- Tez No: 150246
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI, Y.DOÇ.DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Metal kesme işlemi, belli amaçlar için bir malzemeden talaş çıkarma yöntemiyle yeni bir makine parçasının üretilmesinde kullanılan en yaygın ve en etkin prosestir. Otomotiv, uçak ve nükleer endüstrisindeki yeni ve hızlı gelişmeler, metal kesme işleminin öneminin daha da artmasını sağlamıştır. İmalat sektöründeki bu gelişmelere paralel olarak, kalite ve zaman en önemli iki kriter olmayı sürdürmüştür. Fakat, metal kesme işlemlerinde bahsedilen bu iki kriter her zaman birbiriyle ters orantılı olarak işlev görmüştür. Çünkü; kalitenin artması, üretim süresinin de doğal olarak uzamasına yol açar. Bir parçanın üretiminde kalitenin iyi olması; çoğunlukla kullanılan kesme şartlan ve malzemenin yapısına bağlıdır. Yeni bir malzemenin üretilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi, belli bir zaman sürecinin harcanması demektir. Yeni bir malzeme, ancak çok sayıda deney yapılarak üretim ortamına sunulabilir. Bundan dolayı; az sayıda deney yapılarak, yüksek kalitede ve kısa üretim süreçlerinde yeni malzemelerin kullanılabilir hale getirilmesi maliyetin en aza indirilmesiyle mümkündür. Bahsedilen bu durumlar dikkate alınarak, bir CNC freze tezgahında deneysel çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların birinci kısmı; düz ve serbest formlu yüzeylerin 3 ve 5 eksende işlenmesinden oluşmuştur. İkinci kısmında; kesme sonucu parçaların yüzeyinde meydana gelen pürüzlülüğünün incelenmesi yer almıştır. Üçüncü kısım ise, Inconel 718 malzeme çeşitli kesme parameterleri altında 3 eksen frezeleme yöntemiyle işlenmesinden oluşmuştur. Bu malzeme üzerinde, toplam 81 kesme deneyi yapılarak yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Elde edilen ölçüm sonuçlarıyla bir yapay sinir ağı modeli oluşturulmuştur. Sonuç olarak; serbest formlu yüzeylere sahip bir modelin üretilebilirliği ve yüzeylerinde oluşan pürüzlülük incelenirken, Inconel 718 gibi bir malzemede çok sayıda kesme deneyi yapılarak tahmini bir pürüzlülük modeli oluşturulmuştur. Pürüzlülük modelinin tahmin başarısı, elde edilen sonuçların endüstriyel uygulamalar için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Metal cutting procedure is most common and effective process used in manufacturing of a new model by removing material. Recent and rapid developments in automotive, nuclear and aerospace industries contribute to increase more significance of metal cutting procedure. The quality and time have proceed to be two most criteria as parallel these developments in manufacturing environment. These factors mentioned have operated inversely each other. Upon the increasing quality, production time naturally increases. Obtaining of high quality surfaces in manufacturing of a part depends on commonly cutting conditions and the properties of material. The manufacturing and usage of a new material relevant production time. A new material can be only presented in manufacturing area by performing many experiments. It is only possible that the lower cost can be obtained by carrying out a little experiments in high quality and low machining times. By considering these situations, experimental works were performed in a CNC milling machine. In the first section of these studies, milling of flat and sculptured surfaces was machined in three and five axis. The second section consisted of the examination of surface roughness obtained machined surfaces. In the third section, Inconel 718, nickel based superalloy and hard material, was machined by three and five axis milling method under variety cutting parameters. Surface roughness measurement was carried out by conducting eighty-one experiments on this material. An artificial neural network was created by utilizing measurement results obtained from experiments. Consequently, while producting of sculptured surfaces in model designed and examining of surface roughness obtained machined surfaces, a predictive roughness model by conducting a number of experiments in end milling Inconel 718 was produced. It was seen that accuracy of model constructed was proved to be utilized for industrial applications.