1984-1988 yılları arasında enfeksiyon hastalıkları kliniğinde yatan menenjit olgularının incelenmesi
- Tez No: 150263
- Danışmanlar: DR. SUAT SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada menenjitlerle ilgili olarak H.N.H. înfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde yapılan retrospektif bir araştırma sunulmaktadır. 1984-1988 yılları arasında, yatarak tetkik ve tedavi edilen menenjiti i vakalar gözden geçirilerek 217 vakalık bir seri toplandı. 217 vakanın 142'si pürülan, 47'si tüberküloz, 28' i vira! menenjit idi. Pürülan menenjitlerin 30' u pönomokoksik, 33' ü meningokoksik menenjitti. 84 vakada etken tesbit edilemedi. 28 vira! menenjitin 6'sında kabakulak menenjiti ki i n+k- olarak- tesbit ed i 1 d i. Pürülen menenjitlerin kış ve erken ilkbaharda artış gösterdiği, tbc menenjitlerin aylara dağılımında fark olmadığı, viral menenjitlerin ilkbahar ve yaz aylarında arttığı gözlendi. Pürülan ve tbc menenjitin 20-40 yaş grubunda, vira! menenjitin 20 yaşın altında daha çok görüldüğü saptandı. Pnömokoksik menenjitlerde mortalitenin % 25, meningokoksik menenjitlerde % 12, tbc menenjitte % 10.6 olduğu görüldü. Pürülan menenjitte seke! oranı % 5, tbc menenjitte % 15 bulundu. Yıllar arasında menenjit sayıları açısından fazla fark bulunmadı. Son iki yılda ölüm oranının arttığı görüldü. - 40 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this retrospective study is to reveal the results of the diagnosis and therapy of 217 patients which were suffering from menengitis treated in Haydarpaşa Numune Hospital between the years 1984 - 1988. In these 217 disorders, 142 were purulent, 47 were tuberculous and 28 were viral menengitis. The causes of 30 purulent menengitis were pneumococcal while ZZ were meningococcal. The main cause of 84 disorders couldn't be determined. 6 Of 28 viral menengitis were determined as parotitis epidemical menengitis. It has been observed that in winter and early spring purulent menengitis in spring and summer viral menengitis has a' tendency to increase in number of events whilst in tuberculous menengitis no correlation has been found between events and seasons. It is determined that events of purulent and tuberculosis menengitis is heaping between the ages 20 - 40, meanwhile viral menengitis is observed especially below the age of 20. The percentage of mortality in pneumococcal menengitis is found as 25%, in meningococcal menengitis as 12%, and in tbc menengitis is 10.6 %. The percentage of neurologic sequelae in purulent menengitis is determined as 5% and in tbc menengitis as 15%. The spreading of the menengitis events over the years shows no difference. But it is determined that the percentage of mortality has been increased during the past two years. - 41 -