Borlu atık suların elektrokoagülasyon yöntemi ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of boron removal from waste water including boron with electrocoagulation method
  1. Tez No: 150264
  2. Yazar: GÖKHAN SAYİNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ANATOLY DİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Bor bileşikleri endüstriyel uygulamalarda bor oksijen bileşikleri de olmak üzere geniş bir kullanım alanı vardır. Bor bileşikleri cam, porselen, tel çekme, deri, halı, kozmetik, deterjan, yiyecek koruyucuları, fotoğraf kimyasalları, ateş koruyucu kumaşlar, havaya dayanıklı ağaçların üretimi gibi değişik endüstriyel ürünlerin üretiminde kullanılır. Bu prosesler esnasında bor bileşikleri çevreye atık olarak atılır. Atık giderme işleminde elektrokoagülasyon basit, cihazı çalıştırması kolay ve çamur miktarı az olduğundan dolayı çekicidir. Bu tezde elektrokoagülasyon yöntemi ile bor gideriminin sonuçları gösterilmiştir.. Proses farklı optimal şartları bulabilmek için farklı akım yoğunluklarında, konsantrasyonlarda ve zaman aralıklarında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Boron compounds find extensive use in a wide range of industrial applications, nearly all involving boron-oxygen compounds. Boron compounds are used in the manufacture of a variety of industrial products such as the manufacture of glass and porcelain, in wire drawing, the production of leather, carpets, cosmetics, detergents, food preservatives, photographic chemicals, fireproofing fabrics and weather-proofing woods. During these processes many of boron compounds are introduced to the environment in the form of waste. Electrocoagulation (EC) as a technology for the wastewater treatment is attractive because of simple and easy-to-operate equipment, short operation time, none or negligible amount of chemicals and decreased amount of sludge. The aim of this thesis is to show some preliminary results on boron removal by electro-coagulation. The process was examined under different values of current density (CD), initial concentrations, and time in order to determine optimal operating conditions.