Yüksek viskoziteli akışkanlar için pnömatik pompa geliştirilmesi
Air operated double diaphragm pump design for high viscosity liquids
- Tez No: 150277
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET Yüksek viskoziteli sıvı akışkanların taşınmasında çoğunlukla hava tahrikli çift diyafram pompalar kullanılır. Hava tahrikli çift diyafram pompa basınçlı havayı güç kaynağı olarak kullanır. Bundan dolayı elektriğin mevcut olmadığı veya elektrik kullanımının yasak ve tehlikeli olduğu her iki alanda kullanılabilir. Kendilerini otomatik çalışmaya hazırlar ve zarar vermeden kuru çalışırlar. Bu pompalar aynı zamanda farklı derecede değişken akış kontrol özellikleri ve viskoz akışkanların hem geniş oranını hem de korozif veya katı parçacıklar içeren ortamları işleme yeteneğine sahiptirler. Hava tahrikli çift diyafram pompalar santrifüj veya pozitif iletimli pompalardan daha çok yönlüdür ve çalıştığı ortamı kirletmeyen temiz uygulamalar sunarlar. Hava tahrikli çift diyafram pompaların anahtar parçaları hava dağıtım valfi, pilot valf ve diyaframlardır. Bu çalışmada hava dağıtım valfi ve pilot valfin işlevini yapabilecek yeni bir tasarım geliştirilmiştir. Yeni tasarımın avantajları minimum parça sayısı, kullanışlı valf tasarımı ve düşük maliyete sahip olmasıdır. Çalışmanın sonunda yeni tasarım su ile başarılı olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Air operated double diaphragm pumps (AODD) which to transfer high viscosity liquid are used mostly. The AODD pump uses compressed air as its power source and therefore can be used in areas either where electricity simply isn't available, or in hazardous areas where electrical supplies are forbidden. They are self priming and run dry without damage. These pumps also feature infinitely variable flow control, and the ability to handle a wide range of fluid viscosities as well as abrasive or solid laden media. This gives AODD pumps greater versatility than centrifugal or positive displacement pumps and offers pollution-free operation. The key components in the AODD pump are the air distribution valve, pilot valve and diaphragms. In this study, a new design was developed for air distribution valve and pilot valve which will make their functions. The new design advantages include at least equipment number, the air valve serviceable and low cost. In result of the study, the new design was tested as successful with the water.