Uniform entry flow at low reynolds number for application to past release process
Lehim pastası çıkarma prosesi uygulaması için düşük reynolds sayısında tek tip giriş akışı
- Tez No: 734763
- Danışmanlar: PROF. DR. C. SAHAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State University of New York at Binghamton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Yüksek viskoziteli akışkanlar için giriş akışı, silindirik ve dikdörtgen açıklıklar için incelenmiştir. Reynolds numarası 10-4 mertebesindedir. Dairesel kesitler durumunda, Lew ve Fung'un (1969) analitik hız dağılımları, maksimum kayma gerinim oranlarını değerlendirmek için kullanılır. Giriş hızının % 30'una kadar olan bir radyal hız bileşeninin varlığı, giriş bölgesindeki kayma gerilimi dağılımında önemli bir faktör olarak görülmektedir. FIDAP kullanılarak hız ve kayma hızı dağılımları için sonlu eleman hesaplamaları yapılır. Korelasyon iyi bulunmuştur. Sayısal çözüm daha sonra dikdörtgen yarıklara genişletilir ve hız ve kesme gerinim oranları belirlenir. Elde edilen desen, dairesel kesit için elde edilenden farklıdır. Özellikle akış ilerledikçe, köşelerin yakınında düşük gerilimli bir bölge oluşturulur. Çalışma, elektronik ambalajlardaki ince aralıklı lehim pastası baskısında potansiyel bir uygulamaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Entry flow for highly viscous fluids is studied for cylindrical and rectangular apertures. The Reynolds number is of the order l0-4. For the case of circular cross sections, Lew and Fung's (1969) analytical velocity distributions are used for evaluating the maximum shear strain rates. The presence of a radial velocity component which is up to 30 % of the inlet velocity is seen to be a substantial factor in the shear stress distribution in the entrance region. Finite element calculations are carried out for velocity and shear rate distributions using FIDAP. The correlation is found to be good. The numerical solution is then extended to rectangular slots, and the velocity and shear strain rates are determined. The pattern obtained differs from the one obtained for the circular cross section. In particular, as flow progresses, a region of low stress is developed near the corners. The work has potential application in fine pitch solder paste printing in electronics packaging.