Sıçan (Rattus norvegicus)'larda akut iskemi reperfüzyon modeli ile oluşturulan böbrek yetmezliğinde prostaglandin E (1)'in rolü
The role of prostaglandin E (1) on the model of acute ischemia reperfusion-induced renal failure in rats (Rattus norvegicus)
- Tez No: 150291
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ BOLKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET SIÇAN (Rattus Norvegicus)'LARDA AKUT İSKEMİ REPERFÜZYON MODELİ İLE OLUŞTURULAN BÖBREK YETMEZLİ?İNDE PROSTAGLANDIN E(l)'in ROLÜ Bu çalışmanın amacı sıçanlarda renal iskemi reperfuzyon modeli ile böbrekte oluşan hasan histolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak araştırmaktır. Ayrıca, prostaglandin E(l) uygulanmasının akut iskemi reperfuzyon ile oluşturulan böbrek hasan üzerindeki rolünü açıklamaktır. Çalışmada kullanılan Sprague Dawley soyu erkek sıçanlar 4 gruba aynldı. I. grup fizyolojik tuzlu su verilen kontrol grubu sıçanlar, II. grup prostaglandin E(l) (20 ug/kg) verilen kontrol grubu sıçanlar, El. grup renal iskemi reperfuzyon modeli uygulanan deney grubu sıçanlar, IV. grup ise hem renal iskemi reperfuzyon uygulanan hem de prostaglandin E(l) (20 ug/kg) verilen deney grubu sıçanlardan oluşturuldu. Deney grubu hayvanlara tek taraflı nefrektomi uygulandı ve 60 dakika renal arter ve veninin klemplenmesi ile oluşturulan iskemiyi takiben 60 dakika reperfuzyon uygulandı. Prostaglandin E(l) iskemi oluşturmadan 30 dakika önce ve reperfuzyonun hemen öncesinde olmak üzere iki kez verildi. Reperfuzyon süresi sonunda sıçanlar öldürüldü. Böbrek doku örnekleri histolojik incelemeler ve biyokimyasal parametrelerin belirlenmesi için alındı. Parafin kesitler Masson'un üçlü boyası ve periodik asit-Schiff ile boyandı. Aynca alman parafin kesitlere Streptavidin-Biyotin-Peroksidaz tekniği, çoğalan hücreler için nukleus antijeni (PCNA) ve kaspaz 3 için immunohistokimyasal metod olarak uygulandı. Homojenize edilen böbrek dokusu örneklerinde Lovvry metoduna göre total protein, Beutler metoduna göre glutatyon, Ledwozyw metoduna göre lipid peroksidasyon, Difenilamin metoduna göre DNA düzeyleri spektrofotometrik olarak tayin edildi. Renal iskemi reperfuzyon uygulanan deney grubunda, böbrek dokusunda histopatolojik değişiklikler; PCNA ve kaspaz 3 immunoreaktivitesinde artma; indirgenmiş glutatyon ve DNA düzeyinde belirgin bir azalma ve lipid peroksidasyon düzeyinde ise belirgin bir artış gözlendi. Oysa renal iskemi reperfuzyon uygulanan ve prostaglandin E(l) verilen deney grubunda, böbrek dokusunda histolojik hasarda azalma, PCNA ve kaspaz 3 immunoreaktivitesinde azalma; indirgenmiş glutatyon ve DNA düzeyinde artma ve lipid peroksidasyon düzeyinde ise azalma gözlendi. Sonuç olarak, histolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal değerlendirmeler prostaglandin E(l)'in sıçanlarda akut renal iskemi reperfuzyon modeli ile oluşturulan böbrek hasarında koruyucu etkiye sahip olduğunu göstermiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF PROSTAGLANDIN E(l) ON THE MODEL OF ACUTE ISCHEMIA REPERFUSION-INDUCED RENAL FAILURE IN RATS (Rattus Norvegicus) The aim of this study was to investigate the effects of renal ischemia reperfusion- induced acute kidney failure in rats with respect to histological, immunohistochemical and biochemical. In addition, it was aimed to explain the role of prostaglandin E(l) on kidney injury by acute ischemia reperfusion. Sprague Dawley male rats used in this research were randomly divided into four groups. First group: control animals given physiologic salt solution; second group: control animals given only prostaglandin E(l) (20 p-g/kg); third group: experimental animals carried out ischemia reperfusion models; and fourth group: experimental animals given prostaglandin E(l) (20 ug/kg) and applied ischemia reperfusion models. Animals in experimental group were unilaterally nephrectomized, and subjected to 60 min of renal pedicle occlusion followed by 60 min of reperfusion. Prostaglandin E(l) was administered twice, 30 min prior to ischemia and just before the reperfusion period. At the end of the reperfusion period, rats were decapitated. Kidney samples were taken for histological examination and determination of biochemical paremeters. The paraffin sections were stained by Masson's trichrome stain and periodic acid-Schiff. Besides Streptavidin-Biotin-Peroxidase tecnique was applied to paraffin sections as an immunohistochemical method for PCNA and kaspas 3. Lowry's method for protein, Beutler method for glutathione, Ledwo2yw's method for lipid peroxidation and Diphenylamine method for DNA were applied in homogenized kidney tissue samples, spectrophotometrically. It was observed that histopathologic changes for an increase in PCNA and caspase 3 immunoreactivity; a significant decrease in reduced glutathione and DNA levels, and a significant increase in lipid peroxidation levels were found in kidneys of the experimental group with ischemia reperfusion models. On the other hand, it was determined that a decrease in the histological damage; a decrease in PCNA and caspase 3 immunoreactivity; an increase in glutathione and DNA levels, and decrease in lipid peroxidation levels were observed in kidneys of the experimental group with ischemia reperfusion models and given prostaglandin E(l). As a result, the histological, immunohistochemical and biochemical evalutions revealed that prostaglandin E(l) has a protective effect on acute renal ischemia reperfusion-induced renal injury in rats.