Masif ağaç laminasyonunda bazı üretim faktörlerinin teknolojik özelliklere etkisi
Some production factors of massive wood laminated and effect on technological properties
- Tez No: 150290
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET MASİF AĞAÇ LAMİNASYONUNDA BAZI ÜRETİM FAKTÖRLERİNİN TEKNOLOJİK ÖZELLİKLERE ETKİSİ Bu çalışmada, kereste endüstrisinde kullanılmayan atıklar ve kullanım değeri düşük olan budaklı, çeşitli kusurları olan ağaç malzemeden istenilmeyen kısımlar çıkarıldıktan sonra geriye kalan kusursuz parçalar, çeşitli tutkallar ile kama dişli birleştirme yöntemiyle istenilen genişlik ve uzunlukta masif levhalar elde edilmektedir. Kama dişli birleştirmede kullanılan tutkalın birleştirilecek ağaç malzemenin kullanılacağı yere göre uygun seçilmesi halinde, kama dişli birleştirmek* malzeme, masif ağaç malzemeyle aynı direnç özellikleri gösterebilir. Bu çalışmanın sonucunda çeşitli direnç değerleri üzerine tutkal ve bekletme ortamının etkili olduğu tespit edilmiştir. Kereste ürünlerinin ve ağaç malzemenin rasyonel kullanılması için, masif ağaç malzemeye göre daha ekonomik, kusursuz, estetik ve stabil malzeme olmasından dolayı, gelecekte önemli bir etkinliğe sahip olacağı tahmin edilen kama dişli birleştirmelerin, teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerle birlikte ağaç malzeme endüstrisinde önemli bir yere sahip olacağı ileri sürülmektedir. XXI
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOME PRODUCTION FACTORS OF MASSIVE WOOD LAMINATED AND EFFECT ON TECHNOLOGICAL PROPERTIES In this study, the leftovers which are not used in timber industry and the parts of wood materials which are not valuable are removed ; and then from the rest parts which are useful, by using different glues and finger joint solid boards is gamed in proper length and width. If the glue which is used in finger joint is chosen in accordance with where wood material is used, wood material in finger joint can show the same strength propeties as in solid wood material. In the end of this study, it is found that there are effect of glue type and waiting condition on the stregth propertiesof finger joint materials. Finger joints are more economic, esthetics and more stable than solid wood material. So, in order to be able to use timber products and wood materials rationally. In the future it is expected that finger joints will have a great importance in wood material industry by use of new technology. XXII