Akrabalı yetiştirilen bazı fare ve sıçan genotiplerinin çeşitli performansları üzerine bir araştırma
A Research on different performance of some inbred mice and rats
- Tez No: 50287
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
58 6. ÖZET Bu çalışma akrabalı yetiştirilen bazı fare ve sıçan genotiplerinin çeşitli performanslarını (canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, gebelik süresi, yavru sayısı ve mortalite) tespit etmek amacıyla TİBDAM 'da (Tıbbi Bilimler Deneysel Araştırma Merkezi) yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyali; adı geçen araştırma merkezinden alınan fare (Mus musculus var albinos) ve sıçan (Rattııs norvegicus var albinos) 'lardan oluşturulmuştur. Hayvanlar çalışma başlangıcında tartılmış ve çiftleştirilerek (1 erkek 1 dişi) bireysel kafeslere yerleştirilmiştir. Çalışmada 40 çift fare ve 40 çift sıçan, toplanı 160 hayvan kullanılmıştır. Bu durum farelerde 3 generasyon, sıçanlarda 2 generasyon tekrarlanmıştır. Her generasyon için canlı ağırlık kazancı, yem tüketimi, gebelik süresi, yavru sayısı ve mortalite ile ilgili veriler toplanarak değerlendirilmiştir. Deneme boyunca generasyon ayrımı yapılmaksızın hayvanlar aynı ortamda barındırılıp serbest yemlemeye tabi tutulmuşlardır. Anne farelerde toplam (gebelik süresi + sütten kesim) canlı ağırlık kazancının 21.04±1.31 g ile parentlerde en yüksek ve 13.52±0.66 g ile F2 'lerde en düşük olduğu, sıçanlarda 106.58±7.10 g ile parentlerde en yüksek ve 61.38±3.57 g ile de F2 'lerde en düşük olarak bulunmuştur. Yavrularda doğumdaki canlı ağırlık kazancı, farelerde 2.3 g ile F3'lerde en yüksek, 1.6 g ile Fl'lerde en düşük bulunmuş, sütten kesim deki canlı ağırlık 24.9 g ile F2 'lerde en yüksek ve 19.6 g ile Fl'lerde en düşük olduğu gözlemlenmiştir. Doğumdaki canlı ağırlık sıçanlarda 6.6 g ile Fl'lerde en yüksek ve 6.5 g ile F2 'lerin en düşük ortalamaya sahip olduğu saptanmıştır. Ergin yaştaki günlük canlı ağırlık kazancı erkeklerde dişilerden daha fazla olduğu her iki türde de görülmüştür. Toplam yem tüketimi bakımından (gebelik + sütten kesim) farelerde generasyonlar arasında fark bulunmamış, yemden yararlanma oranı bakımmdan generasyonlarm birbirinden farklı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY This study was carried out to determine different performance (gestation period, weaning period and adults) of inbred mice and rats. Animal materials, mice (Mus musculus var albinos ) and rats (Rattus norvegicus var albinos ), used in the study were obtained from TIBDAM (Medical Science Experimental Research Center ). Animals were weighed at the beginning of the study and than paired (1 male and 1 female) and housed in individual cages. 40 pairs rats and 40 pairs mice, total 160 animals were used in this study. This state was repeated 3 generations in mice and 2 generations in rats. Growth performance were evaluated by recording feed intake, weight gain, length of gestation period, litter size and mortality in each animal group. Animals were reared in the same environments and fed ad libitum throughout all generations in the same way. The results, with respected to total weight gain, showed that total weight gain was found in mother mice during gestation and post weaning period feed intake was the highest in parents (21.04±1.31 g) and the lowest in F2 generation (13.53±0.66 g) and in mother rats during the same periods feed intake was the highest in parents (106.58±7.10 g) and the lowest in the F2 generations (61.38±3.57 g). Birth weight was found to be highest in F3 generation (2.3 g) and to be lowest in Fl generation (1.6 g) in mice. The same criteria was found that birth weight was the highest (6.6 g)in Fl generation and the lowest in F2 generation (6.5 g). Post weaning weight was the highest in F2 generation ((mice: 24.9 g, rats:66.3 g) and the lowest in Fl generation (rnice:19.6 g, rats:63.6 g).