Betonarme yapılarda sismik iyileştirme yöntemleri ve maliyet karşılaştırmaları
Siesmic izolation of concrete structure and cost comparison
- Tez No: 150327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Sismik izolasyon, mühendislik olarak mümkün olan alternatifler içinde en akla yatkın olan yöntemlerden biridir.Elastomerik kauçuk mesnetler ( rubber bearing.) ve sürtünme esaslı kayar bilyeli enerji sönümleyici izolatörler ( friction pendululm system ) temel olarak sismik izolasyon sistemlerinin tipik örnekleridir.Sismik izoltörler, yapının frekansım azaltmaktadırlar.Dolayısıyla, üst yapı rölatif olarak rijit kalabilmektedir.Frekansm küçülmesi ile ivme ivme spekturumunun azalan bölgesine ulaşılmaktadır.Böylece yapıya etkiyen ivmeler küçülmekte ve tepkileri de buna bağlı olark azalmaktadır. Bu çalışmada betonarme yapımızın depreme karşı güçlendirilmesinde alternatif bir izolasyon cihazı olan Sürtünmeli Sarkaç Tipi Sismik îzolatörü'nün ( Friction Pendulum System ) ve Elastomerik Kauçuk Mesnetler'in ( Rubber Bearing ) uygulanabilirliği ve maliyeti,yapının doğrusal olmayan dinamik analizi yapılarak incelenecektir.Elde edilen sonuçlar yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
y SUMMARY Siesmic isolation is conceivably one of the most promising alternatives in this regards. Isolation systems are basically typified into rubber bearings and sliding bearings.This type of systems rarely posses re-centering capability, exept the Friction Pendulum Bearings ( FPS ) which, with curved sliding surfaces, can provide the isolated structures with restoring forces by gravity.The seismic isolators reduce frecuancy value of structures.Consequently, super-structure can remain relatively as a rigid building.Deformations will rather occur in isolators.Reduced zone of the acceleration spectrum is reached by means of frequency reduction.Thus, accelerations acting upon the structure and the related reactions decrease. In this study, the applicability and cust of displacement of the Friction Pendulum Systems and Rubber Bearing Systems whic consist of alternative bearings for structure will be examined by non-linear dynamic analysis of structure.The result will be obtained.