Hindi ve broylerde Ornithobacterium rhinotracheale'nin izolasyonu ve identifikasyonu üzerine çalışmalar
İzolation and identification of Ornithobacterium rhinotracheale from turkeys and broilers
  1. Tez No: 150328
  2. Yazar: YASİN AKOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Kanatlı hayvan endüstrisinde solunum sistemi hastalıkları çok önemli bir yer tutmaktadır. Solunum sistemi hastalıklarına yol açan bakterilerden biri de çok yakın bir zamana kadar tanımlanamamış olan Ornithobacterium rhinotracheale'dir. Bu çalışmada Kocaeli ili Gebze ilçesindeki tavuk ve hindi çiftliklerinden alınan hayvanlardan Ornithobacterium rhinotracheale'nin. izolasyonu ve identifikasyonu yapıldı. Çalışmanın laboratuar çalışmaları Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Biyoloji Ana Bilim Dalı Mikrobiyoloji Laboratuarında, PROTEKT Hayvan Sağlığı ve Gıda Kontrol Hizmetleri Ltd. Şti. Laboratuarlarında ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde yapıldı. Bu çalışmada 30 tavuk ve 20 hindinin tracheaları çıkarıldı ve incelendi. İncelenen bu trachelardan yapılan ekimler sonucu 2 adet O. rhinotracheale suşu izole edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Respiratory system diseases have a special importance in poultry industry. Ornithobacterium rhinotracheale is one of the bacteria causing respiratory system diseases. This bacterium has just been identified. In this study, Ornithobacterium rhinotracheale was isolated from broilers and identified. Broilers and turkeys were taken from poultry and turkey farms in Gebze, Kocaeli. Experiments of this study were carried out G.Y.T.E. Biology Department laboratories, PROTEKT laboratories and Istanbul University Fisherries Faculty laboratories. In this study, 30 broilers and 20 turkey's were taken out and analysed. Samples that were collected by swap from tracheas were inoculated on the sheep blood agar two ORT strains were isolated and identified from these tracheas samples.