Ağır metaller içerikli atıksuların elektrokoagülasyon ve elektrodiyaliz yöntemleri ile giderilmesi
Cleaning with electrocoagulation and electrodialysis metods of wastewaters included heavy metals
- Tez No: 150339
- Danışmanlar: PROF.DR. ANATOLY DİMOĞLO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Elektrokimyasal bazlı teknolojiler arasında elektrokoagülasyon ve elektrodiyaliz, 21. yüzyılda genişlemesi beklenen arıtma proseslerinden birileridir. Fakat elektrokimyasal literatürde fazla detaya rastlanılmamaktadır. Farklı bir uygulama biçimi olmasından dolayı verilen zamanda ve verilen problemin çözülebilirliğinin ekonomik olarak uygun olup olmadığı tartışılmaktadır. Çevresel olarak en çok problem arzeden atıksu proseslerinde gerekli çözümlere ulaşılmıştır. Gelecek yüzyılda geri kazanma ve ekstraksiyon problemlerinin bir çoğu için temel teşkil etmektedir. Elektrokimyasal tekniklerle atıksu arıtımı katodik indirgenme, elektrodiyaliz, elektrokoagülasyon ve elektroflotasyon teknikleri ile yapılabilir. Bu teknikler büyük endüstrilerde atıksu arıtma verimini % 90-95 değerlerine kadar yükselterek atıksuyun geri kazanılmasını sağlamaktadır. Koagülasyon, kimyasal madde ilave ederek atıksu içindeki çok küçük parçacıkların daha iyi çökelebilen parçacıklar haline getirilmesi işlemidir. Elektrokoagülasyon yönteminde kimyasallar yerine elektrik akımı verilerek bu olay gerçekleştirilir. Elektrodiyalizin esas uygulamaları, elektrolit çözeltilerin konsantrasyonunu ayarlamak, çözeltilerin deiyonizasyonu veya seyreltilmesi konusundadır. Bu çalışmada belli bir standart atıksu çözeltiler hazırlanarak elektrokoagülasyon ve elektrodiyaliz yöntemleriyle arıtma prosesleri araştırılmıştır. Elektrokoagülasyon yöntemiyle sabit gerilimde Anod olarak alüminiyum elektrodu kullanarak farklı akımlarla farklı zaman geçtikçe metal iyonları giderimi incelenmiştir.Elektrodiyaliz yöntemiyle sabit gerilimde (voltajda) farklı akımda, pH değerlerinin değişmesine bağlı olarak atıksulardan ağır metal iyonları giderimi incelenmiştir. Analiz sonuçları, Perkin Elmer SİMAA 6000 Atomik Simultaneous Multielemental Atomik Absorbsiyon Spektrometresinde (AAS) ölçülmüştür ve sonuçlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Electrocoagulation and Electrodialysis were one of the treatment thought to be used largely in the 21st century. Wastewaters hardly treated by conventional systems can be cleaned more easily by these technologies. So this system simplifies technologic and industrial plants and reduces needed area for treatment systems. Wastewater treatment w ith e lectrochemical m ethod c an b e d one bye athodic reduction, electroadsorbtion, anodic oxidation, electrodialysis, electrocoagulation and electroflotation. These methods increase the wastewater treatment efficiency to the value of %90-95 that complex endusties can recycle the wastewater. Coagulation is a method precipitating small particules in the wastewater more easily by adding chemical substances. In electrocoagulation this phenomenon takes place with electric current in state of chemical sustance. Aluminum sorbent was produced in a parallel-plate electrochemical reactor by anodic dissolution of aluminum electrodes. The solution effectively reduced the power consumption and promoted the sorbent generation by depasivating the aluminum-water electrochemical system. In this study heavy metal removing was investigated with electroflotation and electrodialysis methods, by using antioxidant steel at constant temperature and constant voltage, in different current densities and different times for samples. Among suitable methods for the determination of Cu, Ni, Pb, Hg- ions, the graphite furnace AAS (GFAAS- Perkin Elmer SIMAA 6000), were commonly used.