Bir ilaç üretimi tesisinde enerji verimliliğinin incelenmesi
Examination of the energy efficiency of a pharma factor
- Tez No: 150340
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV «m ÖZET Enerji, ülkelerin en önemli problemlerinden biridir. Bu yüzden, enerjinin üretimi ve kullanımı esnasında verimliliğinin artırılması ve enerji kayıplarının mümkün olduğu kadar azaltılması, son yıllarda daha fazla önem kazanmıştır. Bu çalışma; elektrik ve doğalgaz tüketiminin, iklimlendirme sistemleri, basınçlı hava ve buhar sistemleri için azaltılmasını amaçlar. İnceleme için gerekli olan hava debileri, şebekeden çekilen akım ve gerilim değerleri, sıcaklıklar vbg. ölçümler yapılmış ve hesaplarda bu ölçümler kullanılmıştır. İklimlendirme sistemleri için frekans kontrolü, buhar ve basınçlı hava sistemleri için geri kazanımlar ve uygun kullanım şekilleri araştırılmıştır. Ayrıca diğer enerji tasarrufu yöntemlerine de değinilerek gerekli bilgiler verilmiştir. Örnek çalışma olarak, halen üretim yapmakta olan bir ilaç fabrikası incelenmiş ve tüm sistem için yapılabilecek enerji tasarrufu gösterilmiştir. Bulunan enerji tasarrufu yöntemlerinden bazıları hiçbir yatırım yapmadan, sadece işletim sisteminin değiştirilmesi ile büyük kazançlar sağlamaktadır. Yatırım gereken enerji tasarrufu yöntemleri için ise gerekli çalışmaların maliyet analizi hesaplanmış ve tablolarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Energy, one of the most important problems at the countries. Thus Increasing the efficency during the production and the usage at energy loss as much as possible begin to gain more importance in last years. This thesis has an aim that decreasing electrical and natural gas consumption for HVACs, compressed air and steam boiler systems. Required air volumes, currents, voltage and temperatures for the examination, are measured and used. Frequency control for HVACs, suitable usage and recovery of heat for compressed air and steam systems are searched. In addition, the other energy conservation methods are offered. In this study, a pharma factory is examined and usable energy conservation methods are displayed for all of the systems. Without making any investment but only modifying the operation system for some of the energy conservation methods, that has been found for the system, it is possible to obtain great advantages. The cost analysis for energy conservation methods that required investment, is calculated.