Aydın ve Muğla illerinde zeytin ağacı uru Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi ((ex Smith) Gardan, 1992) hastalığı üzerinde çalışmalar
Studies on olive knot disease Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi ((ex Smith) Gardan, 1992) occurring olive growing areas of Aydın and Muğla provinces
  1. Tez No: 150403
  2. Yazar: BAHAR TATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
oz Çalışma, Aydın ve Muğla illerinde zeytinlerden izole edilen Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi (Psv) izolatlarmın virulensini ve biyokimyasal karakteristiklerini belirlemek amacıyla ele alınmıştır. 2002 ve 2003 yıllarında Aydın ilinde 4, Muğla'da 6 ilçeden ur simptomu gösteren toplam 69 hastalıklı dal örneği toplanmıştır. İzolasyonlar King B ve yarı seçici besiyeri PVF-1 kullanılarak yapılmıştır. Tüm izolatlarm patojenisite ve virulens testleri 1 yaşlı zeytin (Manzanilla ve Memecik çeşitlerinde) ve zakkum sürgünleri kullanılarak iklim odasında yapılmıştır. Psv 19 zeytin izolatı ve PsvZ-1 zakkum izolatı diğer konukçu bitkilere leylak (Syringa spp.), dişbudak (Fraxinus excelsior L.), kurtbağrı (Ligustrum japonicum), yasemin (Jasminum spp.), çan çiçeği (Forsythia spp.) ve mersin (Myrtus spp.) patojenisite için inokule edilmiştir. Tüm izolatlar sorbitol, ksiloz, gliserol, trehaloz, eritritol, sellobioz, rafmoz'u kullanma bakımından değerlendirilmiştir. Ayrıca mezo-tartarat, L-tartarik ve malonik asit kullanımları da incelenmiştir. Arjinin, jelatin, eskulin hidrolizi, nitrat redüksiyonu, 37°C'de gelişme, %5 nutrient sakkaroz ağarda levan oluşumu ve indol testleri yapılmıştır. Bakteriosin çalışmalarında zakkum izolatlarmın bakteriosin üretmediği, ancak zeytin izolatlarmın zakkum, delice ve zeytin izolatlarına karşı bakteriosin ürettiği saptanmıştır. Ayrıca patojen olarak bulunan tüm izolatlar kısa zamanda sonuç veren nitroselüloz membran testi ile indol asetik asit oluşumu yönünden test edilmiştir. 22 adet Psv izolatmm total proteinleri SDS-PAGE yöntemi ile incelenmiştir. Anahtar Kelimeler Zeytin ağacı uru, Pseudomonas savastanoi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The study aims at determining virulence and biochemical characteristics of Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi (Psv) isolates from olive trees planting in Aydm and Muğla provinces. Sixtynine Shoot samples from cultured olives showing knot symptom were collected from 4 towns in Aydın and 6 towns in Muğla between 2002 and 2003. Psv isolates were obtained by using King's medium B and semi- selective medium PVF-1. All Psv isolates were tested for pathogenicity and virulence on 1 year-old olive (cv. Manzanilla and Memecik) and oleander shoots in growth chamber. The Psv 19 strain from olive and PsvZ-1 strain from oleander was inoculated in other host plants (jasmmum (Jasminum spp.), fraxinus {Fraxinus excelsior L.), ligustrum (Ligustrum japonicum), syringa (Syringa spp.),, forsythia (Forsythia spp.), Myrtle (Myrtus spp.)) for pathogenesis. All the isolates tested for utilization of sorbitol, xylose, glycerol, trehalose, erythritole, cellobiose, raffmose, meso-tartarate, L-tartaric and malonic acid were examined. Tests for hydrolysis of arginine, gelatin, aesculin and nitrate reduction, growth at 37°C, indol and levan production on 5% nutrient sucrose agar were tested. The examined Psv isolates from olive produced bacteriocins, which inhibited the growth of oleander and wild olive isolates. But, none of the oleander isolates produced bacteriocin contrary to olive isolates. All pathogenic isolates were also checked for indole acetic acid production with a rapid in-situ assay on nitrocellulose membrane. And, total proteins of 22 Psv isolates from olive were analyzed by SDS-PAGE. Key Words Olive knot, Pseudomonas savastanoi