Sığır karbonik anhidraz enziminin alginat üzerine immobilizasyon koşullarının incelenmesi
An investigation of immobilization conditions in alginate of bovine carbonic anhydrase enzymes
- Tez No: 150402
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEV KARAGÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
öz Bu çalışmada sığır karbonik anhidraz enziminin (BCA) alginat doğal polimerinin CaCfe ile oluşturduğu kalsiyum alginat mikro küreleri üzerine immobilizasyonu araştırıldı. İmmobilizasyon için en uygun alginat ve CaCfe derişimleri optimize edildi, immobilize enzimin immobilizasyon verimi ve aktivite verimi tespit edildi, immobilize enzimin kinetik parametreleri (Vmax, Km), optimum sıcaklığı, optimum pH'ı tespit edilerek serbest enziminki ile karşılaştırıldı. Molekül ağırlığının immobilizasyon üzerine etkisinin araştırılması için pazı (Rumex patientia L.) bitkisinden elde edilen özütünün (PCA) aynı koşullarda immobilizasyonu gerçekleştirildi ve kinetik parametreleri BCA' m kinetik parametreleri ile karşılaştırıldı. BCA ve PCA'ın polimer matrikse bağlandığı termal analiz yöntemleri ile gösterildi. ABSTRACT In this work, immobilization of bovine carbonic anhydrase (BCA) on calcium alginate beads obtained by CaCİ2 and alginate natural polymer. Optimization of alginate and CaCİ2 concentrations as well as immobilization yield and activity yield are calculated. Kinetic parameters (Vmax, Km) and optimum temperature and pH values of the immobilized enzyme are determined and compared to the parameters that of free enzyme. In order to investigate the effect of molecular weight to the immobilization yield CA crude extract obtained from patience dock (Rumex patientia L.) leaves (PCA) immobilized to alginate beads under the same conditions and kinetic parameters are compared to the immobilized BCA. immobilization of BCA and PCA to alginate beads is demonstrated via thermal analysis methods. ANAHTAR SÖZCÜKLER / KEY WORDS : Sığır karbonik anhidraz, Bitki karbonik anhidraz, İmmobilizasyon, Alginat, Kinetik parametreler / Bovine carbonic anhydrase, Plant carbonic anhydrase, Immobilization, Alginate, Kinetic parameters.
Özet (Çeviri)