Lisozim ve aminoglikozit grubu antibiyotiklerin staphylococcus aureus ve escherichia coli suşlarına karşı birlikte etkilerinin in vitro araştırılması
- Tez No: 150440
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEM ANĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 40 ÖZET tik kez Fleming tarafından ivegen nezleli haftaların burun salgılarının lisozim içerdiği bulunmuştur. Daha sonra gözyaşı, balgam, tükürük ve diğer bazı vücut salgılarının, yumurta akı, hayvan ve bitki dokularının da lisozim içerdiği saptanmıştır. Yumurta akı lisozimi kolay elde edildiğinden, diğer çalışmalarda olduğu gibi deneylerimizde de yumurta akı lisozimi kullanılmıştır. Çal ışmamızda aminogl ikozit grubu antibiyotiklerden streptomisin, kanamisin, gentamisin, tobramisin, sisomisin ve, neti! misinin yalnız başlarına ve lisozim ile birlikte etkile ri tüp dilüsyon yöntemi ile muayene maddelerinden izole edi len S. aureus ve E.coli suşlarına karşı denenmiştir. Lisozim yalnız başına S. aureus ve E.coli suşlarına kar şı etkili olmamış, ancak antibiyotikler ile birlikte siner- jist, indiferan ve antagonist etkiler oluşturmuştur. Lisozim + antibiyotik kombinasyonlarında her iki bak teri türünde en çok görülen etki indiferens olmuştur; siner- jist etki, S. aureus suşlarında E.coli suşlarına oranla daha fazla bulunmuştur. Her iki bakteri türünde değişik sayıda an tagonist etki gözlenmiştir. Lisozim, antibiyotikler ile birlikte olduğunda, S.au- 41 reus ve E.coli suşlanna karşı sinerjist etki ile birlikte indiferan ve antagonist etkiler de oluşturabildiğinden, anti biyotiklerin lisozim ile birlikte kullanılması düşünüldüğün de önce kombinasyonun etken olan bakteri susuna karşı denen mesi, uygun sonuç alındığında tedavi için önerilmesi zorunlu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
42 - SUMMARY It was first discovered by Fleming that the nasal sec retions of patients with acute coryza contain lysozyme. Later on, it was found that tear, sputum, saliva and other body fluids, as well as egg white, animal and plant tissues also contain lysozyme. Since, obtaining lysozyme from egg-white is quite easy, we have used this item as a source like many other researchers. The effects of streptomycin, kanamycin, gentamicin, tobramycin, sisomicin, netilmicin which are considered in the aminoglycoside group, separately and with lysozyme, have been tested by using tube dilution technique on S. aureus and E.coli isolated from various specimens. Lysozyme has had no effect on S. aureus and E.coli by itself, but showed synergist and antagonist effects with antibiotics as well as indifference. Usually, indifference has been recorded for the lysozyme and antibiotic combinations when used on these two particular bacteria. The synergist effect has been more common on the S. aureus strains than on E.coli. Various anta gonism has been noted for these two bacteria.43 - Since the lysozyme does not always have synergist effect, when used with antibiotics, it will be adviced to test the effect of lysozyme and antibiotic combination on the causative bacteria before using it for the therapy.