Bazı petrol bileşenlerinin midyedeki biyodönüşümü ve ağır metal birikiminin incelenmesi
Biotransformation of some petroleum compounds and bioaccumulation of heavy metals in mussels
  1. Tez No: 150515
  2. Yazar: AYŞE TOMRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada midyeler üzerinde iki petrol bileşeni, 1-metilnaftalen ve antrasenin biyotransformasyonu ve ayrıca midyelerin metal yığıştırması incelenmiştir. Çalışmalar akvaryum içine yerleştirilmiş midyeler üzerinde oda temperatüründe yapılmıştır. Yukarıda yazılı maddeler belli konsantrasyonlarda akvaryuma ilave edilmiş ve deney süresince akvaryumdan alman midye örneklerinin analizleri UV Spektrofotometre, HPLC, GC/MS ve AAS' de yapılmıştır. Midye örnekleri İstanbul Boğazı' ndan toplanmıştır. Deney öncesi midyeler 20 gün süre ile Dunaliella ile beslenmiş ve deney süresince besleme yapılmamıştır. Yukarıda belirtilen maddelerin biyodönüşüm süresinin 1-metilnaftalen için 2. nci gün ve antrasen için ise 4. üncü gün olduğu bulunmuştur. Biyodönüşüm ürünlerinin 1- metilnaftalenden 1-naftoik asit ve antrasenden ise 9-10 antrakinon olduğu saptanmıştır. Literatürde midyelerde petrol bileşenlerinin denizde yığışımı üzerinde pek çok çalışma olmasına rağmen bu maddelerin midyelerde dönüşümüne ait bir araştırma yoktur. Bu çalışmada elde edilen bulgular literatürde ilktir. Midyelerde metal birikimi hakkında literatürde pekçok yayın yapılmıştır. Bu konuda literatürde denize yerleştirilmiş kafesler içinde veya denizdeki midyelerin tuttuğu metaller üzerinde çalışmalar vardır. Bu çalışmada ise akvaryum içinde yapay deniz suyuna yerleştirilmiş midyelere belli konsantrasyonlarda metal tuzlan ilave ederek midyelerin ne kadar sürede ve ne miktarda metal tuttuğu saptanmıştır. Bunun sonunda en çok tutulan melalin çinko ve metallerin tutulma sırasının Zn > Pb > Cd > Ni > Cu şeklinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work was investigated the transformation of petroleum components, 1- methylnaphthalene and anthracene and bioaccumulations of metals in mussel. The experiments were made on Mytitus galloprovmcialis which were collected from the Bosphorus and allocated in aquarium. Prior to the experiment mussels were maintained in artificial sea water flow through aquarium for 20 days and fed with Dunaliella. The tested substances were added to aquarium in concentration 200fig/L for 1-methylnaphthalene, 400ug/L for anthracene and in the range of 0.1-1.0 ug/L for metals. The control was made omitted the tested compounds in aquarium. The analysis were made by UV spectrophotometer for 1-methylnaphthtalene and by HPLC for 1-naphtoic acid and by GC/MS for anthracene and 9-10 anthraquinone, by AAS for metals. The biotransformations times of tested substances are 2 days for 1-methylnaphthalene and 4 days for anthracene. The biodegradation products are 1-naphtoic acid from 1-methylnaftalen and 9-10 antraquinone from anthracene. The biotransformation products were identified by HPLC and GC/MS analysis. 1-Naphtoic acid and 9-10 anthraquinone were not found in control groups of mussels. Thus it was proved that the substances formed in mussels is biotransformation products. These are first reports on the biotransformation studies in literature on mussel. The metal accumulation in mussel were also studied and the accumulation range of metals are Zn > Pb > Cd > Ni > Cu. The highest accumulation was found in Zinc.