Power aware many to many data centric routing in wireless sensor and actuator networks
Telsiz duyarga ve aktivatör ağlarında güç bilinçli çoktan çoğa veri merkezli yol atama
  1. Tez No: 150525
  2. Yazar: TARIK DÖĞÜŞÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN, DR. ERDAL ÇAYIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ABSTRACT (TURKISH) TELSİZ DUYARGA VE AKTIVATÖR AĞLARINDA GÜÇ BİLİNÇLİ ÇOKTAN ÇOĞA VERİ MERKEZLİ YOL ATAMA Anahtar Kelimeler : Çoktan-çoğa İletim, Güç Bilinçli İletim, Çoklu Haberleşme, Telsiz Duyarga ve Aktivatör Ağlan. Bu tezde, telsiz duyarga ağlarında kullanılan veri yol atama tekniklerini ve bu konudaki araştırma alanlarını gözden geçiriyoruz. Telsiz duyarga ve aktivatör ağlan hakkında bir temel oluşturduktan sonra, duyarga ve aktivatör ağlan tarafından ihtiyaç duyulan yol atama teknikleri sistemimize bir altyapı oluşturmak maksadıyla sunulmuştur. Önerdiğimiz protokolde aktivatörler ihtiyaç duyduktan sezilen veriler için bir görev kayıt mesajı yayınlarlar. Görev kayıt mesajı ağ içinde yayılırken mesajı taşıyan algılayıcı düğümler, her aktivatör ve hissedilecek görev için çoklu ağaç inşa ederler. Bir hissedilen veri paketini alan bir düğüm, ilgili görev için kayıt mesajı gönderen komşu düğümlerine bu paketi gönderir. Önerdiğimiz sistem aktivatörlerin sayılanndaki, yerlerindeki ve görev ilgilerindeki değişimler ile düğümlerdeki güç değişimlerine kendini adapte edebilmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT (ENGLISH) POWER AWARE MANY TO MANY DATA CENTRIC ROUTING IN WIRELESS SENSOR AND ACTUATOR NETWORKS Keywords : Many to Many Routing, Power Aware Routing, Multicast Communication, Wireless Sensor And Actuator Networks. In this thesis, we review the data routing techniques and related issues in wireless sensor networks. After supplying a basic background about the wireless sensor and actuator networks, data routing techniques required by sensor and actuator networks is introduced to constitute an infrastructure of our scheme. In our protocol actuators broadcast a task registration message for the sensed data that they need. While the task registration message is being disseminated through the network, the sensor nodes relaying the message construct a multicast tree for each actuator and sensing task. A node that receives a sensed data packet forwards it to the neighboring nodes that relay a registration message for the related task. Our scheme can also adapt itself to the changes in the number, the locations, and the sensing task interests of the actuators, and the power available in the nodes. IV