Power aware many to routing protocol in in wireless sensor and actuator networks
Algılayıcı ve eylemci telsiz bilgisayar ağlarında güç denetimli çoktan çoğa yönlendirme protokolü
  1. Tez No: 166403
  2. Yazar: ÖZLEM EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ALGILAYICI VE EYLEMCİ TELSİZ BİLGİSAYAR AĞLARINDA GÜÇ DENETİMLİ ÇOKTAN ÇOĞA YÖNLENDİRME PROTOKOLÜ ÖZET Bu tez çalışmasında, algılayıcı ve eylemci telsiz bilgisayar ağlarında yeni bir güç denetimli çoktan çoğa yönlendirme protokolü geliştirilmiştir. Bu protokolün üç duruma göre uyarlanmış iki versiyonu vardır. Bu protokoller PARM, merkezileştirilmiş PAMR (CPAMR) ve güç denetimli PAMR (PCPAMR) olarak adlandırılır. İlk versiyon, tüm algılayıcı düğümlerin aynı miktarda güç tüketimi ile haberleştiği telsiz bilgisayar ağlan için tasarlanmıştır. Bu versiyonda, veri iletim güç düzeyi ayarlanamaz veya algılayıcı düğümlerin çevreye yayılım senaryosuna göre sürekli veya algılayıcı düğümlerin yayılımından önce ya da sonra ayarlanabilir, ikinci versiyonda algılayıcı düğümler kanal durumuna ve haberleşme uzaklığına göre iletişim güçlerini kendileri ayarlayabilirler. Bu protokollerin esas amacı algılanan verinin algılayıcı düğümlerden eylemci düğümlere en az güç tüketimi ile iletilmesidir. Paket iletim sayısı ve paketlerin hedeflenen eylemci düğümlere iletilmesi için oluşan bir uçtan bir uca gecikme azaltılmıştır. Birinci protokolde (PAMR), tüm algılayıcı düğümler yönlendirme ve kaydetme tablolarında algılanan verinin eylemci düğümlere iletilmesi için gerekli bilgiye sahiptirler. Her algılayıcı düğüm elindeki veriyi ilgili eylemci düğme hangi komşu düğüm üzerinden göndereceğini bilir. Eğer bu bilgi kendinde yoksa bunu komşu düğümlerinden elde edebilirler. Paketi en iyi yoldan göndermek için yeni tanımlanan yol seçme fonksiyonu kullanılır. Bu protokolde, en kısa yol güç tüketiminde en verimli yoldur. İkinci protokolde (Merkezileştirilmiş PAMR), algılayıcı düğümlerin paket iletim güçleri ortalama sekme uzaklığına göre merkezi olarak hesaplanır. Ortalama sekme uzaklığı düğüm yoğunluğu ve düğümler arası bağlantıya bakılarak bulunur. Bu global değer kullanılarak her bir düğüm için paket iletim uzaklığı seçilir ve algılayıcı ve eylemci düğümlere atanır. İki düğüm arasındaki ortalama sekme uzaklığı hesaplandıktan sonra, algılayıcı düğümlerin iletişiminde global bir paket iletim gücü kullanılır. Üçüncü protokolde (Güç denetimli PAMR), PAMR' da olduğu gibi en az sekme sayışma sahip yol en çok güç tasarrufu sağlayan yol değildir. Bir uçtan bir uca gecikme ve toplam kullanılan güç azaltılır. Yol seçme fonksiyonu bu amaç için genişletilmiştir. Bir paketi iletmek için gerekli güç miktarım belirlemek için, kaynak düğümden gönderilecek düğüme kadar olan yol boyunca bulunan her bir düğümün iletim güçleri toplanarak bu fonksiyonun hesabına katılır. xii
Özet (Çeviri)
POWER AWARE MANY TO MANY ROUTING PROTOCOL IN WIRELESS SENSOR AND ACTUATOR NETWORKS SUMMARY In this thesis, a new power aware many-to-many routing protocol (PAMR) for wireless sensor and actuator networks is introduced. The protocol has two versions adapted for three cases. These protocols are PAMR, Centralized PAMR (CPAMR) and Power Controlled PAMR (PCPAMR). The first version is designed for networks where every node transmits at the same power level. The transmission power level may not be adjustable, or can be adjusted according to a deployment scenario and changed before or after the deployment. The second version is for the case where nodes can individually adjust the transmission power according to the channel conditions and communications distance. The main objective of these protocols is conveying the sensed data from multiple sensor nodes to multiple actuators by a power efficient way. The number of packet transmission and end to end delay required for transmit packets to their destinations are minimized. In the PAMR protocol, every sensor node has enough knowledge in its routing and registration tables to transmit the sensed data to the actuators. Each sensor node knows how to transmit the data to the related actuators through which neighbor node. If they have not this knowledge, they can obtain this from their neighbor nodes. A newly defined route selection function is used to send the packet from the best route. Min hop route is the most power efficient route in this protocol. In the CPAMR protocol, transmission power of nodes is calculated in a centralized manner according to the average hop distance. Average hop distance can be found from node density and connectivity. By using this global value, a proper transmission range can be chosen and assigned to the whole sensor and actuator nodes. After calculating average hop distance between two nodes, a global transmission power is used in each sensor node communication. In the PCPAMR protocol, the minimum hop route is not essentially the most power efficient route as in the first. It provides a tradeoff mechanism between the end-to- end delay and the total power used. The route selection function is extended to reach this goal. To determine the required power to transmit a packet, transmission powers of each node along the route are added to calculation of this function. xn