Risk management application areas in Turkish navy
Türk bütçe sistemi içinde askeri birliklerde bütçeleme ve bütçe kontrolü
  1. Tez No: 150531
  2. Yazar: SERKAN KAZAN
  3. Danışmanlar: DR. ADALET ÖNER, PROF.DR. MURAT FERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Risk, bir faaliyetin sonucu olarak gerçekleşebilecek beklenen kayıpların maliyeti ile beklenen frekansının bileşkesi olarak tanımlanır. Riskler tamamen ortadan kaldırılamasalar da yönetilebilirler. Kayıpların kontrol altoda tutulmasında ilgili risklerin anlaşılması, risklerin kontrol edilmesinde kullanılan araçların anlaşılması, kabul edilebilir risk düzeyinin anlaşılması ve kabul edilemeyecek riskleri azaltıcı önlemlerin tanımlanması ve yönetilmesi önem taşımaktadır. Risk yönetimi, yüksek performans düzeyi gerektiren görevlerin başarısında kritik önem taşımaktadır. Deniz askeri harekatının karmaşık ve kendi içinde tehlikeler barındıran bir yapısı vardır. Silahlı kuvvetler risk yönetimi kavramım tüm süreçlerine, faaliyetlerine ve her bireyin davranışlarına entegre etmektedirler. Risk yönetimi süreci, zararı savaşlardan da fazla olan kaza kayıplarının etkileyici bir azalma eğilimine girmesiyle başarısını ispatlamıştır. Bu tezde çeşitli ülkelerin deniz kuvvetlerinin risk yönetimi uygulamaları ve muhtemel uygulama alanları incelenmiştir. Firkateynler için risk alanları incelenmiş ve risk yönetimi süreciyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk is defined as the combination of the expected frequency and consequence of losses that could occur as a result of an activity. Risk cannot be completely eliminated; however, it can be managed. In controlling losses, it is important to (1) understand the associated risks, (2) understand the means used to control the risks, (3) understand the level of acceptable risk, (4) identify and manage safeguards to reduce unacceptable risk. Risk management is particularly critical to the success of a mission when high performance levels are required. Navy operations - especially combat operations - are complex and inherently dangerous. Militaries integrate the risk management concept into all processes and activities and into every individual's behavior. Risk management process proved impressive downward trend in accidental losses which contributes more cost than losses in war-time. In this thesis, possible risk management application areas are discussed with implementation practices of world navies. Risk areas for frigates are examined and assessed with risk management methodology.