Sigara içenlerde ve pasif içicilerde HDL kolesterol total kolesterol trigliserit total protein ve LDL kolesterol değerlerinin karşılaştırılması
The comparison of HDL cholesterol, total cholesterol, triglyceride, total protein and LDL cholesterol values of smokers and passive smokers
- Tez No: 150559
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRİ DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV SİGARA İÇENLERDE VE PASİF İÇİCİLERDE HDL KOLESTEROL, TOTAL KOLESTEROL, TRİGLİSERİT, TOTAL PROTEİN VE LDL KOLESTEROL DEĞERLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ferda Gül KILIÇ Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2004 Tez Danışmanı: Prof. Dr. Hayri DAYIOĞLU ÖZET Bu çalışmada, sigara içimi ve pasif içiciliğin HDL kolesterol, total kolesterol, trigliserit total protein ve LDL kolesterol seviyesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma hiçbir klinik bulgusu ve şikayeti olmayan, alkol kullanmayan, 18-45 (x=34,3) yaşları arasında, 60 gönüllü erkek ve kadın üzerinde yapılmıştır. 3 araştırma grubu; sigara içen, pasif içici olan, sigara içmeyen ve dumanına maruz kalmayan 20'şer kişiden oluşturulmuştur. Rutin biyokimya laboratuarında HDL kolesterol, total kolesterol, trigliserit, total protein, LDL kolesterol analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF HDL CHOLESTEROL, TOTAL CHOLESTEROL, TRIGLYCERIDE, TOTAL PROTEIN AND LDL CHOLESTEROL VALUES OF SMOKERS AND PASSIVE SMOKERS Ferda Gül KILIÇ Department of Biology, M.S. Thesis, 2004 Thesis Supervisor: Prof. Dr. Hayri DAYIOGLU SUMMARY In this research the effect of smoking and passive smoking on HDL cholesterol, total cholesterol, triglyceride, total protein, LDL cholesterol is studied. The research is carried on 60 volunteer people between the ages of 18 and 45 (x~34,3) who had no clinical diagnosis or complaint and who are not alcohol drinkers. The three research groups are composed of twenty people each who are smokers or passive smokers or non smokers not breathing smoke in their daily lives. In the routine biochemistry laboratory; HDL cholesterol, total cholesterol, triglyceride, total protein and LDL cholesterol analysis were made. Since the LDL cholesterol is a counted test, it is found with the help of these data results.