LN300C sealed nırogen/dye lazerin E. Coli ATCC 25922 kültürüne ugulanması ve canlı kalan hücrelerin tespiti
The effect of LN300C sealed nitrogen/dye laser on E.Coli ATCC 25922 culture and establishing the live cells
  1. Tez No: 150664
  2. Yazar: SERHAT KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT AYDINOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada UV ışın yayan LN300C sealed nitrogen/dye lazerin yapısı ve özellikleri hakkında bilgi verildi ve bu cihazın mikroorganizmalar üzerindeki etkileri bir uygulama ile incelendi. Deneyin amacı; UV ışınlara maruz kalacak olan E. Coli ATCC 25922 kodu ile adlandırılan bakteri kolonilerinin üreme grafiklerinin, uyguladığımız dozlarda, nasıl bir değişim gösterdiğini incelemektir. Deney süreci bittikten sonra bakteri kültürlerinin bulunduğu katı besi yerleri fotoğraflanarak sonuçlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, data about the properties and construction of the LN300C sealed nitrogen/dye laser which spreads UV rays is given and its effects on microorganisms are investigated by study. Aimed of the study is to investigate the difference of reproduction curves of the E. Coli ATCC 25922 bacteries who were exposed to different doses of UV rays. At the end of the study the cultures on solid mediums were photographed and the results were saved.