Yeni kiralık schiff bazlarının sentezi ve bunların karbonil bileşiklerinin asimetrik indirgenmesinde kullanılması
The synthesis of new chiral schiff bases and their use in asymmetric reduction of carbonyl compound
- Tez No: 150663
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GİRAY TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada, /.-amino asitler, THF içinde NaBfLı ile indirgenerek amino alkoller elde edildi. İki farklı Z,-amino alkol ve 4 farklı karbonil bileşiğinden yedi tane yeni kiral schiff bazı hazırlandı. Buna ek olarak, kiral schiff bazlarıyla LİAIH4 ü modifıye edebilmek için, eter içinde yeni schiff bazlarıyla LİAIH4 tepkimeye sokuldu. Daha sonra eşdeğer miktarlarda aldığımız LİAIH4 ve schiff bazlarıyla hazırlanan komplekslerle, eter içinde, asetofenonu indirgendi ve % indirgenme verimi, % e. e değerleri tespit edildi. Optimum şartları bulabilmek için schiff bazı ve LİAIH4 oranları değiştirildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları İR, *H NMR, 13C NMR spektrumları ile aydınlatıldı. Çevirme açıları belirlendi. 0-V-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, seven new chiral schiff bases were prepared from two different L-amino alcohols and four carbonyl compounds. Amino alcohols were obtained by reduction of Z-amino acids with NaBFU in THF. In addition, new schiff bases were reacted with LİAIH4 in dry ether. So, LİAJH4 was modified by chiral schiff bases. Then, the solution of acetophenon in ether were added on equivalent quantity of LİAIH4 and schiff bases complex by dropwise and then reduction % and e.e % yields were determined. In order to optimize reduction yields, the schiff bases and LİAIH4 were treated with different molar ratio in each time. The structures of all compounds were determined by IR, *H NMR, 13C NMR. [a]o values of chiral schiff bases were determined.