Bayrampaşa şehir parkı'nın bitkilendirme yönünden değerlendirilmesi
Observation of Bayrampaşa city park in terms of planting studies
  1. Tez No: 150746
  2. Yazar: YAVUZ YELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET“BAYRAMPAŞA ŞEHİR PARKTNIN BITKILENDİRME YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ”Bu araştırmada Bayrampaşa Şehir Parkı'nda kullanılan bitki türleri tespit edilerek, sayımları yapılmış, kuruyan bitkiler tek tek sayılarak her türün tutma başarısı tespit edilmiş ve sonuçlar analiz edilerek çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca ağaçların; boylan, çaplan, bulunuş yüzdeleri, tutma başarısı, tesis tekniği ile uygulanan bakım işlemleri tespit edilmiştir. Bitkilerin budama durumu, gövde eğrilikleri ve sağlık durumları bakımından da değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma tüm park alam üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmada Bayrampaşa Şehir Parkı bir çok yönden incelenerek ilçe ve halkı özerindeki etkileri de araştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre araştırmaya konu olan Bayrampaşa Şehir Parkı bitkilendirme çalışmalarında tür seçimi ve uygunluğu konusuna dikkat edilmediği, türlerin estetik değerlerinin ön planda tutulduğu, bitkiler için gerekli toprak ıslahı yapılmadığı, bakım ve korumaya gereken önemin verilmediği tespit edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi sonucu tür seçimi, dikim tekniği, tesis tekniği, ve bakım tekniği açısından gerekli öneriler yapılmış ve şehir içindeki parklarda; tesis tekniğinde, bitki türlerinin karşılıklı büyüme ilişkilerinde ve kullanım yerlerinde bitki biyolojisine uygun hareket edilmesi ile bitki türlerinin biyolojik istekleri ve hassasiyetlerinin dikkate alınarak bitkilendirme çalışmalarının ona göre yapılmasının önemi vurgulanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBSERVATION OF BAYRAMPAŞA CITY PARK IN TERMS OF PLANTING STUDIES In this research, planting countings were done by determining the plant species in Bayrampaşa City Park. Withered plants were counted one by one for determining the planting success of each species. Than results were analyzed and some suggestions were made. In addition to this, height and diameter of trees, tree percents, planting success, planting techniques and applied maintenance methods were determined for each species. Plant were evaluated according to their pruning situations, stem forms and healthy. In addition to these, Bayrampaşa City Park was examined from many aspects; especially its effects on city and people were investigated. According to results, it was determined that species selection and suitability were not taken in to consideration, except the plant esthetic values. Soil improvement for the plants were not made and there did not attach any importance to maintenance and protection. As a result, it was determined that mutual growing relations of plant species, their biological demanding, and their sensibilities must be taken into consideration before the planting studies. x