Butirik asit ekstraksiyonunda çözücü seçimi
Solvent selection in butyric extraction
- Tez No: 150745
- Danışmanlar: PROF.DR. UMUR DRAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sıvı-sıvı ekstraksiyonu kimya endüstrisinde kullanılan ayırma yöntemlerinden biridir. Ekstraksiyon cihazlarının tasarımı ve ayırma işleminin başarısı için ayrılacak karışıma ait güvenilir denge verilerine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada karboksilli asitlerden Butirik Asit ele alınmıştır. Butirik asidin, su ile 14 farklı çözücü ve 5 farklı nebati yağ arasındaki dağılma katsayıları 298,15 K' de tespit edilmiştir. Daha sonra butirik asidin su ve çözücü sistemi (amin+seyreltici) arasındaki dağılımları 298,15 K' de incelenmiştir. Amin ekstraksiyonu üzerine seyrelticinin tür ve oranlarının etkisi gösterilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Su (1) - Butirik Asit (2) - İsoamil Alkol (3) üçlü sisteminin 298,15 K, 308,15 K, 318,15 K' deki denge verileri deneysel olarak bulunmuştur. Bağlantı doğrusu verilerine Othmer-Tobias korelasyonu uygulanarak deneysel verilerin güvenirliliği test edilmiştir. Sonuçlar tablolar ve grafikler halinde değerlendirilmiştir. Butirik asidin su ile kullanılan çözücüler arasındaki dağılma katsayıları 1,08 ile 9,57 arasında değişim göstermiştir. Çözücü ekstraksiyonunda amin kullanımının olumlu sonuçlar verdiği ve ekstraksiyonun etkinliğini arttırdığı görülmüştür. Su (1) - Butirik Asit (2) - İsoamil Alkol (3) üçlü sisteminin denge verileri incelendiğinde, butirik asidin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonu için isoamil alkolün çözücü olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Liquid-liquid extraction is one of the most convenient separation processes in the chemical industry. Reliable equilibrium data are required for the design of extraction equipment and for an efficient separation. In this study butyric acid, a carboxylic acid, was examined. Distribution coefficients of butyric acid between water and 14 diluents and 5 different vegetable oils were investigated at 298,15 K. Distribution coefficients of butyric acid between water and solvent systems (diluent+amine) were also determined at 298,15 K. The effect of the type of diluent and the solvent/amine ratios is shown. The equilibrium data of Water (1) - Butyric Acid (2) - Isoamyl Alcohol (3) ternary system were 4etermined at 298,15 K, 308,15 K, 318,15 K experimentally. The reliability of the experimental tie lines was tested by using Othmer-Tobias correlation. The results were shown on tables and graphics. Distribution coefficient of butyric acid between water and used solvents, changed between 1,08 and 9,57. It was observed that using amine in solvent extraction gave good results and increased the efficiency: As a result of investigations, it was found that isoamyl alcohol appears to be a useful solvent for the extraction of butyric acid from aqueous solutions.