12 ile 18 yaş arası suçlu erkek çocukların suça yönelmelerinin zeka ve kişilik faktörleri ile ilgisinin araştırılması
- Tez No: 150747
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 84 - ÖZET Bu çalışma, 12-18 yaş arası suçlu çocukla suçlu olmayan çocuklar arasında zeka ve kişilik özelliklerinin farklılığı ile ilgili bir çalışmadır; bu araştırma,“suçlu çocukla suçlu olmayan çocuk arasında zeka ve kişilik özellikleri bakımından bir farkın olup olmadığı”ve“suça yönelen çocuklarda ceza veya islahevi süreci zeka ve kişiliği etkiliyor mu'.'”hipotez lerini denemek üzere düzenlenmiştir. Bu hipotezler, Giriş bö lümünde çocuğun, çocukluktan gençliğe girmekte iken bir çok dinamik faktörün, çatışmaları arttırdığı ve genci aşılması zor açmazlara soktuğu yolundaki bulgu ve görüşlere dayandı rılmıştır. Deney grubumuz, çeşitli suçlar işleyerek mahkemece ceza ve islahevine konulmuş 50 kişiden oluşmaktadır. Yaş, cinsiyet ve eğitim faktörleri denkleştirilmiş 50 kişiyi de kontrol grubu olarak, zeka ve kişilik özellikleri bakımından kıyasla dık. Rorschach projektif test, Cornell-Index soru listeleriy- le kişiliği, Alexander zeka testiyle de zeka bakımından kıyas ladık. Aldığımız sonuçlara göre hem zeka, hem kişilik faktör leri açısından büyük farklılık belirdi, bu anlamlılık 1. hi potezimizi doğruladı. Ceza veya islaheviyle ilgili hipotezi mizde bulduğumuz istatistik veriler, zekayla ilgili hipotezi mizi doğrulamadı. Ancak kişiliğin intellektüel ve affektif faktörlerini etkilediği, aradaki farklılığın anlamlı çıkması sonucu; suça yönelmeden ve suç işlendikten sonra derinlemesi ne araştırmaların yapılması gerekliliği ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
- 85 - SUMMARY This study is about the difference of the intellectual and personality features between delinquent and nondelinquent children of ages 12-18; This research has been arranged for testing the hypothesis if there has been difference of intellectual and personality features between delinquent and nondelinquent children and if prison and juvenil delinquent home process is influencing intellect and personality in children who inclined delinquency. These hypothesis have been relied on the findings and viewpoints in the Introduction part that while child is going into adult life from childhood, many dynamic factors are increasing the conflict and giving trouble to the young man. Our test group consist of 50 people who have been put to prison and juvenil delinquent home by court because of many kinds of delinquent behaviors. We compared as control group, 50 people whose age, sex, and educational factors have been brought into balance, for intellectual and personality factors. We compared personality with Rorschach projective test, Cornell-Index questionnaire and intellect with Alexander intellectual test. According to our results, great difference appeared for both intellectual and personality factors. This significance has confirmed our first hypothesis. The statistical data that we have found in our hypothesis associated with intellect but have influenced the intellect and affective factors and since the difference appeared significant, it appeared that detailed investications must be done after inclining delinquency and committing crime.