Durağan olmayan işaretler için zaman-frekans analizi
Time-frequency analysis for non-stationary signals
- Tez No: 150760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Durağan Olmayan İşaretler İçin Zaman-Frekans Analizi Bu tez çalışmasında, durağan olmayan işaretlerin zaman frekans analizinde yaygın olarak kullanılan Gabor gösterimi, sinüsoidal taban fonksiyonları kullanan klasik açılımdan kesirli taban fonksiyonları ile genel bir açılım haline getirilmiştir. Bu acılımın analiz ve sentez taban kümelerine ait tamlık ve ikili diklik koşullan da elde edilmiştir. Daha sonra, sayısal işaretlerin işlenmesinde kullanılabilecek ayrık zamanlı Kesirli bir Gabor açılımı sürekli zamandaki tanımdan örnekleme kullanılarak elde edilmiştir. Bu açılımın tamlık ve diklik koşullarının elde edilmesiyle, Kesirli Gabor açılımı ayrık zamanlı işaretlerin analizinde bilgisayar ortamında hesaplanabilir hale gelmiştir. Ayrıca yapılan işaret analizinin çözünürlüğünü artırmak amacıyla bir pencerenin zamanda ölçeklenmesiyle elde edilen farklı pencereler ile Çok Pencereli Kesirli Gabor açılımı da verilmiştir. Tez çalışmasının sonunda durağan olmayan işaretlerin zamanla değişen izge kestirimi için Evrimsel İzge yaklaşımı verilmiştir. Bu izge gösterimi ile kesirli Gabor açılımının katsayıları arasında bir ilişki kurularak Evrimsel İzge çekirdeği elde edilmiştir. Evrimsel izge, bu gösterimin zamanla değişen çekirdeğinin genlik karesi olarak verilmektedir. Böylece işaret için, hem bir Zaman Frekans gösterimi hem de bir Zaman Frekans izgesi aynı anda elde edilmektedir. Önerilen çok pencereli kesirli Evrimsel izge yöntemi ile pozitif ve yüksek çözünürlüğe sahip bir Zaman Frekans izgesi elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Time-Frequency Analysis for Non-Stationary Signals In this dissertation, the traditional Gabor represantation with sinusoidal basis functions, which is widely used in the time-frequency analysis of non- stationary signals, is extended to the Fractional Gabor expansion with fractionally modulated basis functions. The completeness and biorthoganility conditions of the analysis and synthesis basis sets of the expansion are derived. Then, a discrete fractional Gabor expansion, that can be used to analyze discrete-time signals, is obtained by sampling the continuous-time represantation. By deriving the completeness and biorthoganility conditions, the discrete fractional Gabor expansion can be implemented on a computer to analyze discrete-time signals. Furthermore, to increase the time-frequency resolution of the signal represantation, time-scaled version of a mother window are used to obtain Multi-window fractional Gabor expansion. Finally an evolutionary spectral analysis approach is given for the time-varying spectral analysis of non-stationary signals. The connection between spectral representation and the fractional Gabor coefficient is established and the evolutionary kernel is estimated. Evolutionary spectrum is calculated as the magnitude square of this time-varying kernel. Thus, a time-frequency signal represantation and a time-varying spectrum is obtained simultaneously. Using the proposed multi-window fractional evolutionary spectral method, positive time-frequency very spectra with high resolution can be calculated.