Çeliklere uygulanan ısıl işlemlerin otomasyonu için bir mekatronik sistem tasarımı
A mechatronic system design for the automation of steel heat treatments
- Tez No: 150797
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler yeni üretim ve işleme sistemlerini beraberinde getirmiş, bunlar da sanayinin her alamnda kullanılmaya başlanmıştır. Büyük ölçekli işletmeler ve fabrikalar üretim sistemlerini insan gücünden alarak tam otomatik bilgisayar kontrollü sistemlere yaptırmaktadırlar. Bilgisayar kontrollü üretim sistemlerinin hızla artması ve gelişmesi ise bu sistemlerin gerekliliğini ön plana çıkarmıştır. Bu çalışmada geleneksel yöntemlerle çeliklere uygulanan farklı ısıl işlem türlerinin endüstriyel otomasyon sistemlerinde uygulanabilirliği araştırılmış ve bir mekatronik sistem tasarlanmıştır. Bu amaçla uygulama için farklı boyutlarda üç parça için üç farklı ısıl işlem rejimi uygulanmıştır. Parçalar otomatik olarak tanınmış ve bu tanımaya göre uygun ısıl işlem rejimi uygulanmıştır. Bu uygulama AKÜ Teknik Eğitim Fakültesi ne ait Festo FMS 50 model eğitim amaçlı esnek üretim sisteminde programlanmış, simüle edilmiş ve sistem üzerinde uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda endüstriyel otomasyon ile yapılan ısıl işlem geleneksel yöntemlerle yapılan ısıl işlemlerle karşılaştırılmış ve farklılıkları tartışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Isıl İşlemler, Mekatronik, Esnek Üretim Sistemleri
Özet (Çeviri)
Recently, the technological developments in electronics have brought many new production and processing systems, which are used in every aspect of industry. Large-scale enterprices and factories use fully automatic computer systems through drawing their production systems from manpower. The increase in using computer controlled production systems higlights the necessity of this new system. This study focused on the possible practices of different heat-treatment processing types through traditional methods that are applied to steel, and as a result of these practices, a mechatronic system has been designed. For this reason, there were three different heat-treatment processes for three different parts in different dimensions in the application process. The parts are automatically sensed and based on this sense, the suitable heat-treatment process system has been applied. This application has been programmed, simulated, and implemented in the flexible manifacturing system for the educational purposes of Festo FMS 50 model that AKU Technical Education Faculty owns. As a result of this study, the comparison and contrast in the use of heat-treatment process through industrial automation and traditional methods have been stated and discussed. Keywords : Heat-Treatment, Mechatronic, Flexiable Manifacturing System.