Çocukluk çağında kekemelikte eş zamanlı psikiyatrik tanılar ile ailedeki duygu ifadesi ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 150900
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL BERKEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmada çocukluk çağında ortaya çıkan gelişimsel kekemelik ile eş zamanlı görülebilecek diğer psikopatolojik durumların yan yapılandırılmış bir klinik görüşme ile saptanması ve bu tamlar ile ailedeki duygu ifadesi ve anne psikopatolojik belirti düzeyi arasındaki ilişkiselliğin incelenmesi amaçlanmıştır. Kekemelik grubu; Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde DSM-IV tanı ölçütlerine göre kekemelik tanısı ile takip ve tedavi altma alınmış 7-16 (10.1 1 ± 2.66) yaş arası rasgele örnekleme ile seçilmiş 44 çocuk ve ergenden oluşturulmuştur [Erkek: 34 (%77.3), Kız: 10 (%22.7)]. Kekemelik olguları, yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik profili benzer olan 45 çocuk ve ergenden oluşan kontrol grubu ile karşılaştınlmıştır. Çocuklardaki psikiyatrik tanıların varlığı Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu kullanılarak araştınlmıştır. Çocuklara Çocukluk Depresyonu Derecelendirme Ölçeği, Çocuklar İçin Duramluk Sürekli Kaygı Envanterinin Sürekli Kaygı Ölçeği, Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmış; ebeveynlere de Çocukların Davranış Değerlendirme Ölçeği, Duygu İfade Ölçeği, Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeğinin ebeveyn formu ve ayrıca annelere Belirti Tarama Listesi-90 verilmiştir. Sosyodemografik verilerin parametrik olmayan ölçümleri Pearson Ki-kare ve Fisher Exact Testi; normal dağılımın olduğu ölçümler ise varyans analizi ve Pearson korelasyonu ile ölçülmüştür. Farklı ölçümlerde gruplar arası değerlendirmeler çoklu varyans analizi ve anlamlı korelasyon gösteren değişkenler ise daha sonra oluşturulan gruplarla, tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aims of this study are first, to evaluate the comorbidity of childhood onset developmental stuttering with other psychiatric disorders using a semi-structured clinical interview, and second, to define the relationship between these disorders and the expressed emotions of the family and these and the mother's psychopathological symptom level. The stuttering group was selected randomly from stuttering outpatients who had been admitted to Marmara University School of Medicine, Departmnet of Child and Adoloscent Psychiatry and who had been diagnosed according to DSM-IV diagnostic assesment. These 44 children and adoloscents [Boy: 37 (77.3%), Girl: 10 (22.7%)] were aged between 7-16 (10.1Ü2.66). The control group consisted of 45 children and adoloscents who were similar in age, gender and socioeconomic level. The psychiatric diagnosis of children was evaluated using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children Kiddie-SADS-Lifetime Version (K-SADS-PL). Children's Depression Rating Scale, Trait part of Stait-Trait Anxiety Inventory for Children and Pediatric Quality of Life Inventory were applied to children, while Child Behaviour Check-List, Expressed Emotion Questionnaire and parent form of Pediatric Quality of Life Inventory were applied to parents. Symptom Check List-90 was applied only to mothers. Differences between the non parametric socio-demographic variables were tested by Pearson Chi Square Test. Fischer Exact Test was used in 2x2 matrixes. Pearson Correlation and Analysis of Variance were used for the variables with normal distribution. Multivariate Analyses of Variance (Manova) was used in order to test the group differences in several measures. One-way Analyses of Varience (Anova) was also done in those, which revealed significant differences in Manova. For the variables which were not included into the Manova analyses, Bonferroni Correction was held and the p value was set as 0.003.