Türkiye'de kurulacak bir nükleer enerji santrali için yerli hammadde kaynaklarının kullanılabilirliğinin araştırılması
The using possibilities of native raw materials for nuclear power plants in Turkey
  1. Tez No: 150901
  2. Yazar: EMRE CİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE KURULACAK BİR NÜKLEER ENERJİ SANTRALI İÇİN YERLİ HAMMADDE KAYNAKLARININ KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Bugün için nükleer enerji hammaddeleri kapsamına uranyum ve toryum elementleri girmektedir. Ancak toryuma dayalı nükleer santrallarin henüz ekonomik boyutta devreye girmemeleri nedeniyle, toryum halen sırasını bekleyen bir nükleer yakıt hammaddesi durumundadır. Nükleer enerji hammaddeleri esas olarak nükleer reaktörde elektrik enerjisi elde etmek için yakıt olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla tüketimi, kurulu nükleer enerji kapasiteleri belirlemektedir. Dünyada mevcut reaktörlerin uranyum tüketimi, 1991 yılında toplam 54.378 ton olmuştur. Kısa dönem için yapılan tahminler, uranyum tüketiminin 2010 yılında 75.759 Tona yükseleceğini göstermektedir. Uranyum uluslar arası piyasalarda nükleer enerji hammaddesi olarak san pasta halinde işlem görür. Ürün standardı olarak san pastanın en az %60 U içermesi istenmektedir. Uranyum piyasasındaki fiyat gelişmeleri yıllara göre büyük farklılıklar göstermiştir. 1970 yılında 15$/Kg olan uranyum (san pasta) fiyatı, 1978 yılında 113$/Kg'a kadar çıkmış, 1990 yılında 70$/Kg U, 2001 yılında 20$/Kg U seviyesine kadar inmiştir. Türkiye'de uranyum aramalarına 1990 yılı sonuna kadar devam edilmiş ve 7 yatakta toplam 9300 Ton görünür uranyum (%0, 1-0,07 içerikli U3O8) rezervi ortaya konulmuştur. Bu yatakların ortalama tenor ve rezervleri, aranıp, bulunduklan yıllarda dünyaca kabul edilen ekonomik sınırlarda olmalarına rağmen, bugün için, bu değerler söz konusu sınırların oldukça altında kalmıştır. Bunun nedeni, son yıllarda nükleer santral planlamalanndaki önemli değişmeler ve özellikle Kanada ve Avustralya'da yüksek tenörlü, üretim maliyetleri çok düşük uranyum yataklarının bulunmasıdır. Türkiye'de geçmiş dönemlerde laboratuvar çapta olsa da önemli teknolojik çalışmalar yapılmıştır. Uranyum cevherinden san pasta üretilmesi ve san pastanın nükleer yakıt haline getirilmesindeki bütün aşamalar gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin enerji durumuna bakıldığında enerji ihtiyacını, %70'ini fosil yakıtlardan %24'ünü hidrolik santrallerden sağladığı görülmektedir. 2003 yılı itibariyle işletmede olan 130 hidroelektrik santrallerin kurulu gücü 12,251 MW olup, yılda 44 milyar kWh elektrik üretilmektedir. Bu değer 125 milyar kWh/yıl olan ekonomik enerji potansiyelinin %35'ine tekabül etmektedir. Ülkemizin zengin petrol ve doğalgaz kaynaklanna sahip olmayışı, ve ülkemizde her yıl artan enerji tüketimi nedeniyle ülkemizin nükleer, güneş, rüzgar, jeotermal ve hidrojen gibi yeni enerji türîerinin teknik ve ekonomik gelişmesine, enerji çeşitliliği açısından gerekli önemi göstermesi gerekmektedir. xıııBu çalışmada yıllara göre enerji üretimi, tüketimi ve yıllara göre nüfus yoğunluğu arasında regresyon analizi yapılarak bu gösterilmiştir. Bu durumda Türkiye'nin öz kaynaklarından yararlanması, başta kömür ve hidrolik enerji olmak üzere zorunlu olacaktır. Bu tezde şimdiye kadar yapılmış olan uranyum aramalarını, Türkiye'nin ve dünyanın radyoaktif hammadde potansiyelini gösteren bir veri tabanı ve bilgi bankası hazırlanmıştır. Bugüne kadar bulunan rezervlerin, Türkiye' nin nihai potansiyelini oluşturmadığı, aramalara devam edilmesi durumunda, daha büyük rezervler bulunabileceğine inanılmaktadır. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE USING POSSIBILITIES OF NATIVE RAW MATERIALS FOR NUCLEAR POWER PLANTS IN TURKEY Nowadays only nuclear energy raw materials used are uranium and thorium elements. Because the nuclear power plants that use thorium haven't been started to operate economically, thorium is still a nuclear fiiel raw material which is ready to use. Nuclear energy raw materials are actually used in nuclear power plants to gain electrical energy. Consequently, consumption is determined by established nuclear energy capacities. Uranium consumption is 54.376 tons in the available reactors at 1991. Short period estimates show that uranium consumption will rise to 75.739 at 2010. Price growth in uranium market displays big differences with respect to time. The uranium price which was 15$/kg in 1970, had risen 113$/kg in 1978 and in 1990 it decreased to 70$/kg U price level and in 2001 it had decreased to 20$/kg U price level Uranium searches in Turkey had been continued until end of 1990 and 9300 tons apparent uranium ( %0, 1-0,07 U3O8) reserve were found in 7 seams. For these seams, average reserves and values was at Worlds' s economical limit for the period that have been found. However these values now are much below than the considered limits. The changes in nuclear power plant planning and in Canada and Australia new found uranium seams,which are high valued and cost effective, causes the previous fact. In the past, important technological studies had been made at laboratories in Turkey. At this period all stages that is necessary for yellow cake production from uranium and nuclear fuel production from yellow cake had been carried out. When we take a look at the energy situation of Turkey we can see that it provides it's needs through %70 fossil fuel and %24 hydroelectric santrals. Because of the scare petroleum and natural gas resources and the increasing energy demand of Turkey, it should give neccecary impotance to increase the use of alternative energy resources such as nuclear energy, solar energy, wind energy, hidrojen energy. In this study, all searches are shown and a data base which indicates the Turkey's and World's radioactive raw-material potential are prepared. It is believed that, the reserves that have been found don't constitute the real potential of Turkey, and if the searches will continue greater reserves may be found. XV