Glukagona benzeyen peptid-1 (GLP-1)'in metionin ve kolinden eksik diyetle (MKED) indüklenen sıçan nonalkolik steatohepatit modeli üzerindeki etkileri
- Tez No: 150899
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE İMERYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Glukagona benzeyen peptid-1 (GLP-I)'in metionin ve kolinden eksik diyetle (MKED) indüklenen sıçan nonalkolik steatohepatit modeli üzerindeki etkileri. GENEL BİLGİLER: Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması (NASH), metabolik sendromun bir parçasıdır. Hiperlipidemi (%20-92), diyabet (%10- 75) ve obezite (%30-100) ile yakından ilişkilidir. Diyabet ve obezitenin, hastalığın fıbrotik evreye ilerlemesine yol açtığı, buna karşın diyet ve egzersiz uygulamalarının ise NASH'in gerilemesini sağladığı ispatlanmış tek tedavi seçeneği olduğu bilinmektedir. Yüksek riskli hastalarda (şişman ve diyabetik hastalar) hastalığın ilerlemesini engelleyecek yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulmaktadır. GLP-1, besin alımına cevaben ince barsaktaki endokrin (L) hücrelerden salgılanan bir peptiddir. Pankreas B hücrelerinden insülin salgılanmasını arttırır ve insülinden bağımsız olarak periferal dokuların glukoz kullanımını düzeltir. GLP-1 'in insüline bağımlı olmayan diyabetes mellitus tedavisinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Ancak literatürde GLP-1 'in NASH üzerindeki etkilerini ortaya koymaya yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Sıçanlarda metionin ve kolinden eksik diyetle (MKED) oluşturulan NASH modelinin, insanda görülen NASH modeli ile benzerlik gösterdiği ve aynı zamanda insülin direncine yol açtığı bilinmektedir. PROJENİN AMACI: Sıçanlarda metionin ve kolinden eksik diyetle indüklenen steatohepatit modelinde barsak peptidi glukagona benzeyen peptid-1' in etkilerinin araştırılmasıdır. YÖNTEM: Hayvanlar dört gruba ayrıldı : 1) Serum fizyolojik (SF) kontrol grubu (n=8): Normal yemle beslenip, her gün ciltaltına (ca) 0.3 mi Serum fizyolojik (SF) enjekte edildi. 2) MKED diyet kontrol grubu (n=8): MKE diyet ile beslenip, her gün 0.3 mi Serum fizyolojik (SF) ca enjekte edildi. u3) GLP-1 kontrol grubu (n=8): Normal yemle beslenip, her gün 100 pmol/kg GLP-1 ca enjekte edildi 4) MEKD diyet ve GLP-1 tedavi grubu (n=6): MKE diyet ile beslenip, her gün 100 pmol/kg GLP-1 ca enjekte edildi. 28 günlük deney süresinin bitiminde bütün sıçanlara oral glikoz tolerans testi (OGTT) yapıldıktan sonra Cr 51EDTA kullanılarak barsak geçirgenliği tayin edildi. Servikal dislokasyon ile sakrifikasyondan sonra trunkal kan örnekleri, karaciğer ve ince barsak örnekleri alındı, patolojik ve biyokimyasal analizleri yapılmak üzere -80 °C saklandı. SONUÇLAR: MKE diyet ile beslenen sıçanların karaciğerlerinde insan hastalığını taklit eden bir steatohepatit gelişmiştir. GLP-1 enjeksiyonu, MKE diyet ile beslenen sıçanlarda inflamasyonu azaltırken, steatozun derecesini değiştirmemiştir. GLP-1, diyetten bağımsız olarak OGTT'yi düzeltmiştir. GLP- 1 tedavisi, normal diyet ile beslenen sıçanlarda, 100. dakikadaki barsak geçirgenliğini azaltırken, MKE diyet ile beslenen sıçanların barsak geçirgenliğini değiştirmemiştir. GLP-1 tedavisi, OGGT'yi düzeltmiş ve bununla birlikte serum trigliserid, total kolesterol, ALP ve AST seviyelerini düşürmüştür. TARTIŞMA: Sıçan NASH modelinde, GLP-1 tedavisinin, karaciğerdeki inflamasyonu gerilettiği, buna mukabil yağlanma derecesini değiştirmediği tespit edilmiştir. İnsanlarda diyabet tedavisinde GLP-1 kullanımı ile daha ayrıntılı verilere ulaşmak mümkün olacaktır. m
Özet (Çeviri)
The effect of Glucagon like-peptide-1 (GLP-1) on methionine and choline deficient diet (MCDD) model of nonalcoholic steatohepatitis (NASH) in rats BACKGROUND: NASH, is a part of metabolic syndrome, hyperlipidemia (20- 92%), diabetes (10-75) and obesity (30-100%) is associated with NASH. Obesity and diabetes increase risk of disease progression to the fibrotic stages, and the most effective treatment alternatives are diet and exercise. New agents would prevent /improve the disease progression in high risk patients (diabetics and obese) are needed. GLP-1, is released from the intestinal endocrine(L) cells in response to nutrient ingestion, increases insulin secretion from pancreatic B cells, improves glucose disposal in peripheral tissues independent of insulin. Being a potential therapeutic agent in non-insulin dependent diabetic subjects due to it's“blood glucose normalizing effect”, its effects on NASH have not been investigated yet. MCDD model mimics human NASH histologically and causes insulin resistance. AIM: In this study, we investigated effects of GLP-1 treatment in a rat model of nutritional steatohepatitis. METHOD: Wistar rats were divided into four groups: 1) Saline control group (n=8): Fed with normal diet and injected daily with 0.3 ml of saline subcutaneously (sc). 2) MCDD control group (n=8): Fed with MCDD and injected daily with 0.3 ml of saline sc. 3) GLP-1 control group (n=8): Fed with normal diet and injected daily with 100 pmol/kg GLP-1 sc. 4) MCDD and GLP-1 treatment group (n=6): Fed with MCDD and injected daily with 100 pmol/kg GLP-1 sc. At the end of 28 days, after performing oral glucose tolarance test (OGTT), the small intestinal permeability was measured by clearence of 51Cr - EDTA. IVRats were sacrificed by decapitation, liver, gut and serum samples were collected and stored at - 80 C for pathological and biochemical analyses. RESULTS: The rats fed with MCDD developed steatohepatitis. GLP-1 injection attenuated inflammation of the liver but did not alter the grade of the steatosis. Glucose disposal was improved in GLP-1 injected rats irrespective of the diet. GLP-1 injection to the rats fed with normal diet tended to decrease intestinal permeability at 100 minutes but MCDD feeding did not alter it. GLP-1 treatment had improved glucose tolerance, decreased serum levels of tryglyceride, cholesterol, alkaline phosphatase (ALP) and aspartat aminotransferase ( AST). CONCLUSİON: We have shown that GLP-1 treatment improves nutritional steatohepatitis in rats in terms of inflammation. Human data obtained from GLP-1 treated diabetics will help to clarify the issue in the future.