A novel Routing protocol for wireless sensor networks in disaster relief operation management (sendom)
Afet kurtarma operasyon yönetiminde telsiz sensör ağları için yeni bir yönlendirme protokolü
  1. Tez No: 150922
  2. Yazar: OKTAY GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇAYIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tez kapsamında telsiz sensor ağlanndaki mevcut routing algoritmaları incelenmiş ve enerji tüketimi randımanlı yeni bir routing protokolü geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu yeni routing protokolünün etkinliği gelişitirilen bir simülasyon programı ile test edildi. Test sonuçları, enerji tüketimi, gönderilen ve alman toplam paket sayıları ve enerji tüketimine bağlı düğümlerin çökmesinin v.s çok düşük olduğunu gösterdi. SENDROM, büyük çaplı afetlerden sonra kurtarma operasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş en gelişkin teknolojiye dayanan yeni bir sensor ağı mimarisidir. Bu mimari temel olarak, afetten önce yerleştirilen sonsor düğümleri ve afetten sonra bu düğümleri sorgulayan merkezi düğümlerden -emercensi harekat merkezlerine ve hava alanlarına yakın ve SENDROM veritabanına ilişkili- oluşmaktadır. Bu durumda kurtarma timleri, o bölgedeki SENDROM veritabanmdan alman bilgilere göre gezici merkezi düğümlerden birine yönlendirilir. Bu tez kapsamında anlatılan mimari, SENDROM' da kullanılan görev ve data dağılımı ve uç uca olay transferini içermektedir. Bu nıimarinin performans ölçümlerinde kullanılan veriler 1999 izmit depremine dayanmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis It is examined current routing protocols in wireless sensor networks and developed a novel routing protocol which has efficient energy consumption. The efficiency of this novel routing protocol has been implemented and tested with a developed simulation program. Test results showed that, the energy consumption, the total number of packet transmissions and reception and the number of nodes failed due to energy depletion etc. are very low. SENDROM is a novel sensor network architecture, based on state-of the-art technologies, developed to manage the rescue operations after large scale disasters. This architecture mainly consists of sensor nodes deployed prior to a disaster and central nodes - stored nearby emergency operations centers and airports and linked to the SENDROM databases - that query the sensor nodes following a disaster. In this case, rescue teams are assigned one mobile central node and guided to a region based on the data in the SENDROM database. This thesis explains the architecture, the task and data dissemination schemes, and the end-to-end reliable event transfer scheme used in SENDROM. In the SENDROM architecture, individuals deploy sensor nodes randomly at home, in their offices, in other places where they might stay and home appliances. Then it evaluates the performance of this architecture based on statistical data from the 1999 Izmit (Turkey) earthquake. x