A power efficient disaster detection scheme using wireless sensor and actuator networks
Kablosuz algılayıcı ve erişim düzeneği ağlarını kullanan güç verimli bir afet sezimi şeması
- Tez No: 232463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS, YRD. DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada afetin az görüldüğü fakat algılayıcı ağın uzun bir süre çalışır ve müsait olması gerçeğinden yararlanılarak yeni bir şema tasarlanmıştır. Önerilen şema afet sezimi amaçlı kablosuz algılayıcı ve erişim düzeneği ağları için planlanmıştır. Ana amaçlarımız pil kullanımını azaltmak, ağ ömrünü arttırmak ve tekrar konuşlanma sayısını en aza indirmektir. Önerilen şema afetin afet alanındaki tüm düğümleri bozduğu ve göz görüşü yoksa iletişimi de engellediği durumlarda bile çalışabilmektedir. Şema erişim düzeneklerinin düzenli bir ızgara oluşturduğu ve algılayıcıların rastgele dağıtıldığı bir alanda çalışmaktadır. Şema herhangi bir afet yokken aylak dinlemeyi ve protokol ek yükünü azaltarak ağ ömrünü etkili bir şekilde azami mertebeye eriştirmeye, afet vurunca da düğümleri hızlı bir şekilde düzenlemeye çalışmaktadır. Afet sırasında operasyon uyarı evresi, gruplama evresi ve rota tespit etme evresini içerir. Gruplama mekanizması veri kümelemeye ve erişim düzeneklerinin ek yüklerinin azalmasına olanak sağlar. Ayrıca, rota tespit mekanizması yol üzerindeki düğümlerin görev döngüsü yapmasına izin verir ve onların darboğaz olmalarını engeller. Önerilen şema, iyi bilinen T-MAC algoritması ile ağ ömrü tabanında karşılaştırılmış ve daha iyi sonuçlar ürettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a novel scheme is designed to exploit the fact that disasters occur rarely, but the sensor network should be up and available for a long time. The proposed scheme is devised for disaster recovery for wireless sensor and actuator networks. The main goal is to minimize battery usage, increase network lifetime, and minimize redeployment. The proposed model works even in the case that the disaster destroys all nodes within the disaster area and also blocks communication unless there is line of sight. The scheme works in an area where the actuators form a regular grid and the sensors are randomly deployed. The scheme tries to maximize network lifetime by reducing idle listening and protocol overhead while there is no disaster and rapidly organizes nodes when the disaster strikes. Operation under disaster includes an alarm phase, a grouping phase, and a routing phase. Grouping mechanism provides data aggregation and reduces the overhead of the actuators. Furthermore, routing mechanism allows nodes along the path to perform duty cycling and prevent them from becoming bottlenecks. The proposed scheme is compared with the well known T-MAC algorithm in terms of network lifetime and shown to produce better results.