System dynamic modelling of R&D management
System dynamic modeling of R & D management
- Tez No: 150927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Ar-Ge bütün firma ve kuruluşların gelecekteki başarıları ve hayatta kalabilmeleri için kilit bir role sahiptir. Bununla beraber, Ar-Ge yönetimi, bileşenleri ve faaliyetleri açısından da yüksek derecede karmaşık ilişkiye sahiptir. Bu karmaşık yapıyla beraber, Ar-Ge yöneticileri yıllardır kendileri için bir ikilem olan Pazarlama ve Ar-Ge arasındaki denge ve uygun kaynak paylaşımı yolları ile de başetmek zorundadırlar. Ar-Ge yöneticileri, bu karmaşık yapıyı daha iyi anlamak için şimdiye kadar bir çok yöntemlerle ortaya çıkmış, Ancak bu yöntemler uygulanabilirlikleri açısından zaman içerisinde hep eksik kalmışlardır. Karmaşıklık çoğunlukla kullanılan yöntemleri belirleyici olmuştur. Ar-Ge yönetiminin bu karmaşık ve dinamik yapısı dikkate alındığında, Sistem Dinamik Modelleme Ar-Ge yönetimini ve bahsedilen problemleri anlamak için en uygun araç olacaktır. Bu tez çalışmasında, yazar Ar-Ge yöneticilerinin halihazır problemlerini çözmek için, 53 değişkenden oluşan ve isimleri, AR-GE yönetimi kalitesi, Teknoloji Stoğu, Pazarlama Sektörü ve Yeni Ürün Geliştirme Basan Seviyesi olan 4 ana sektörlü bir model ileri sürmektedir. Önerilen model oluşturulduktan sonra, politikalar geliştirilmiştir. Ar-Ge ve Pazarlama arasındaki dengeyi görmek için tasarlanan ve değerlendirilen politikalar yardımıyla problem daha iyi anlaşılıp uygun bir yol haritası geliştirilmiştir. Son olarak, Ar-Ge Yöneticileri için yatırım yöntemleri incelenerek analiz ve sonuçlan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT R&D has key role for all firms and establishments for their succes and survival in their future. Besides, R&D management has high level of complex relations between its participants and activities. Together with this complex environment, R&D managers must cope with trade-off between marketing and R&D, applying proper resource allocation patterns which has always been a dilemma for many years. R&D Managers have come up with many tools to enhance their understanding this complex structure. However these tools have fallen short in some periods due to their applicability. Complexity often determines the tools to be used. Regarding this complex and dynamic structure R&D management, system dynamic modeling will be appropriate tool for understanding R&D management and mentioned issues. In this thesis study, the author proposed a model that consist of 53 variable and four main sector namely; R&D Management Quality Sector, Technolgy Stock Sector, Marketing Sector, New Product Success Level Sector to solve the current problems of R&D Managers. After proposed model formed, policies are developed. With the help of Policies that are designed and evaluated to see the trade-off between marketing and R&D, one can enhance the understanding of problem and develop a proper roadmap. Finally investment patterns for R&D managers are investigated and analysis results are given in the conclusion.