Desing and optimization of an intranet-based stock control management model for the gendarmerie signal corps spare parts supply system
Jandarma muhabere sınıfı yedek parça tedarik sistemi için intranet tabanlı stok kontrol yönetim modelinin tasarım ve optimizasyonu
- Tez No: 150928
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Stok kontrolü askeri lojistik sisteminde yapılan önemli aktivitelerden biridir. Haberleşme cihazları bu konuda özellikle önemlidir. Bilindiği gibi, kayıtlardaki cihaz ve yedek parça sayılan çok fazladır. Sınırlı zaman, depo ve bütçemiz olduğundan; stok yönetimi için özel bilişim sistemleri gereklidir. Bu çalışmada, Jandarma Muhabere Ana Depo ve Fabrika Komutanlığı için dinamik veritabanı uygulaması önerilecektir. Geliştirilen veritabanının Jandarma Muhabere Ana Depo Komutanlığının Stok Yönetim Sistemine hizmet etmesi planlanmıştır. Burada ana amaç, Komutanlığın ve hizmet ettiği birimlerin lojistik ihtiyaçlarını karşılamak için dinamik bir veritabanının tasarımıdır. Bu sistem; Komutanlığın iç ve dış üniteleri arasında envanter takip ve kontrolü için kullanılacak araçları sağlayacaktır. Veritabanı sistemiyle komutanlığın bağlı birliklerdeki ihtiyaçlara daha hızlı cevap vermesi hedeflenmektedir. Veritabanı sistemi, Jandarma Lojistik Destek Sistemi ile tamamen uyumlu bir kavramsal yapı olacaktır. Başlangıçta ihtiyaç analizi ve organizasyon tahlili yapılmıştır. Organizasyon yapısını ve yürütülen faaliyetleri anlamak için Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Hizmetler Yönergesi esas alınmıştır. Veritabanı mimarisinde yazılım olarak Microsoft Office Access kullanacaktır. Sorgulama dili SQL ( Structured Query Language ) dir. intranet üzerinde dinamik veritabanı transferi ASP(Active Server Pages) ile başarılmıştır. Bu çalışma ile oluştulan veritabanı JNET (Jandarma Network) üzerinde uygulanabilecektir. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stock Control is an essential activity to be performed in the Military Logistics System. Communication equipment are specially important. As can be imagined, the number of equipment and spare parts in inventory, is enormous. Due to the limited time, warehouse, and budget, a special information system for stock control management is required. In this study, a dynamic database system (SCS) is proposed for stock control management in Main Depot of Gendarmerie Signal Corps(MDGSC). Developed database system is planned to serve MDGSC Stock Control System. The main goal is to design a dynamic database to meet logistic need of depot and its units. This system will ensure tools for inventory coordination and tracking between internal and external operating units. With this system, it is aimed to achive a faster response to meet their requirements. The database system will be a conceptual structure that is fully compatible with the Gendarmerie Logistic System. A requirement analysis and an analysis of the structure of organization is carried out. The Gendarmerie Logistics Services Instructions are used as the basic reference to understand the structure and works carried out in this system. Microsoft Office Access is used as DBMS (Database Management System). The query language is SQL (Structured Query Language). Dynamic database transfer on intranet is accomplished by ASP (Active Server Pages). Created database in this study can be implement in JNET (Gendarmerie network). XI